Výrok vyvolal u liberálnejšie zmýšľajúcich Egypťanov pobúrenie. Tvrdí, že je proti islamu vystavovať sochy, ktoré naopak treba zničiť. Kritizuje aj sochárov, že sa protivia prikázaniam Koránu, keď zobrazujú živé bytosti.
Výnos je dosť nejasný a podľa kritikov by mohol fanatikov podnietiť k útokom na staroegyptské pamiatky. To by ohrozilo egyptskú ekonomiku, závislú od turistiky. "Nemôžeme teraz vylúčiť, že nejaký fanatik príde do chrámov v Karnaku alebo Luxore a vyhodí ich do vzduchu s odvolaním sa na fatvu," napísal Gamál Ghitání, šéfeditor časopisu Achbár al-Adáb.
Fanatikom už dlho udržovanie podľa nich pohanských pamiatok prekáža, takisto aj turistika, prinášajúca do krajiny západné zvyklosti a mravy.
Jeden z najkrvavejších teroristických útokov v Egypte sa odohral pri známej starovekej pamiatke, chráme kráľovnej Hatšepsut. V roku 1997 tu fanatici povraždili
58 západných turistov.
Univerzita al-Azhar je jednou z najstarších islamských univerzít a patrí medzi najväčšie autority v arabskom svete. V posledných rokoch ju ovládli radikálny klerici a na ich popud už bolo viacero kritikov islamského fundamentalizmu, slobodomyseľnejších spisovateľov či umelcov postavených pred súd.
Odborníci sa obávajú, že by mohol staroegyptské pamiatky postihnúť podobný osud, ako dve obrovské, skoro 2-tisíc rokov staré sochy Budhu v afganskom Bamjáne. Tie zničilo vtedy vládnuce fanatické hnutie Taliban. (pm, čtk)