Iránci sa na bývalej americkej ambasáde v Teheráne podpisujú na zoznam dobrovoľníkov na samovražedné útoky pre prípad, že by Veľká Británia a Spojené štáty zaútočili na ich jadrové zariadenia. FOTO - SITA/AP |
Irán za posledné štyri roky rozšíril kapacity svojho nukleárneho zariadenia v Isfaháne a začal zakopávať časti podobného komplexu v Natanze. Tvrdia to americkí experti. Ich správa prišla pár dní po tom, čo iránsky prezident Mahmud Ahmadínedžád oznámil, že Irán začal práve v Natanze obohacovať urán, čím sa pridal k národom s atómovou technolgiou. Jeho vyjadrenia spôsobili šok a ďalšie komplikácie pri formulovaní medzinárodného postoja k islamskej republike.
Isfahán a Natanz sa často spomínajú v súvislosti s iránskym jadrovým programom, ktorý má podľa časti západných expertov a politikov jediný cieľ: vyrobiť atómovú zbraň. Stavebné práce v oboch objektoch potvrdzujú satelitné snímky. Včera ich zverejnil americký Inštitút pre vedu a medzinárodnu bezpečnosť. Vedie ho bývalý jadrový inšpektor OSN David Albright.
Ten včera povedal, že Irán sa evidentne snaží zabezpečiť lepšiu ochranu svojich jadrových zariadení. Preto zakopáva časti objektov pod zem a betón a buduje v nich nové tunely. Podľa satelitných snímok sa nachádzajú asi 15 metrov pod zemou. V podzemí by podľa správy inštitútu mali byť tie časti jadrových objektov, najmä centrifugy, v ktorých sa má odohrávať obohacovanie uránu. To je nevyhnutným krokom na výrobu jadrovej zbrane. Podľa Albrighta však Irán ešte nemá dosť centrifúg na to, aby bol schopný vyrobiť dostatok paliva pre atómovú zbraň. Denník New York Times však napísal, že Irán sa dostal k technológií, ktorá mu pomôže urýchliť a skvalitniť výrobu paliva.
Je zrejmé, že správy o stavebných aktivitách v podzemí jadrových objektov znervózňujú najmä Washington. Američania spolu s Európanmi presadzujú tvrdší postoj k iránskemu režimu, ktorý odmieta zastaviť svoj nukleárny program. Vo Washingtone sa podľa niektorých zdrojov stále zvažuje aj možnosť vojenskej odvety.
Americký investigatívny novinár Seymur Hersh v najnovšom čísle magazínu New Yorker tvrdí, že administratíva preverovala aj možnosť, že na iránske podzemné zariadenia zaútočí atómovou zbraňou. Washington podobné informácie tradične označuje za špekulácie. (mik)