BRATISLAVA - Voliči majú jasnejší názor na zostavu budúcej koalície ako politici. Z prieskumu agentúry MVK vyplýva, že najväčšiu šancu na účasť vo vláde verejnosť dáva Slobodnému fóru a Smeru, najmenšiu KSS.
Politici dnes často zdôrazňujú, že o budúcej koalícii rozhodnú voliči. Pavel Haulík z agentúry si napriek tomu myslí, že po voľbách bude mať ich názor pre politikov "takmer nulový" význam. Skôr pôjde o to, akú vládu bude možné zostaviť. "Voličom to strany určite budú vedieť vysvetliť," povedal.
Z prieskumu vyplýva aj to, že väčšina voličov sa nerozhoduje pre konkrétnu stranu podľa toho, s kým plánuje ísť do koalície.
Najmenej tretina voličov každej významnejšej strany s výnimkou Smeru odmieta účasť KSS v budúcej vláde. V tomto prípade sa verejnosť zhoduje s politickou špičkou, ktorá okrem Smeru a čiastočne HZDS spoluprácu s komunistami vylučuje.
Úplne inak je to v prípade SMK, ktorú mnohí voliči iných strán odmietajú ako koaličného partnera, hoci politická špička ju - s výnimkou SNS - nevylučuje. Haulík to pripisuje "skôr nedoriešenosti slovensko-maďarských vzťahov ako realistickému zhodnoteniu účasti SMK vo vláde".
Z pohľadu voličov iných strán už je HZDS takmer prijateľné. Na rozdiel od politikov, ktorým tiež už prekáža najmä Vladimír Mečiar. Sedieť s ním vo vláde nechce šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda ani predsedníčka SF Zuzana Martináková. HZDS ako celok odmieta len KDH.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni to považuje iba za "predvolebné reči" s tým, že po voľbách "budeme chcení a potrební".
Voliči HZDS aj SDKÚ majú k sebe podľa prieskumu bližšie než kedysi. Voličom SDKÚ napríklad viac prekáža Smer aj ANO. Potenciálni voliči HZDS zasa vidia reálnejšiu koalíciu ich strany s SDKÚ, než s KSS či HZD.
Aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda je pre niektorých politikov problém, ale menej pre voličov. Hoci možno najtvrdšie proti nemu sa vyjadruje predsedníčka SF Zuzana Martináková, prívrženci SF skôr očakávajú spojenectvo s SDKÚ než s HZDS. Podobne je to s voličmi KDH, ktorí s SDKÚ nemajú veľký problém, zato sú ostro proti KSS, ANO aj HZDS.
Predseda Smeru Robert Fico, ktorý pred štyrmi rokmi odmietal Mečiara aj Dzurindu, je dnes opatrnejší a mená nespomína. Až tretina voličov Smeru si však neželá koalíciu s SDKÚ, SMK, KDH alebo ANO.
Z vyjadrení politikov o možných povolebných koalíciách sa črtá len snaha po spolupráci troch pravicových strán SDKÚ, SMK a KDH, inak strany svojich možných partnerov nechcú priamo pomenovať. Líder SMK Béla Bugár si nemyslí, že voličom prekáža nedostatok informácií o možnej povolebnej koalícii. "Ten, kto trošku sleduje našu politiku, vie, čo môže od nás čakať," hovorí.
Politológ Öllös postoje strán považuje za vec istej taktiky neodradiť svojich voličov prezrádzaním povolebných spojenectiev. (sp, joč)