Podľa správcu konkurznej podstaty je pravdepodobné, že dcérske firmy Jukosu, ktoré sídlia v zahraničí, predajú 53,7-percentný podiel litovskej rafinérie Mazeikiu Nafta. FOTO - REUTERS
MOSKVA - Federálny súd v New Yorku zakázal orgánom Jukosu a jeho štatutárnom na desať dní viesť rokovania o predaji aktív firmy. Opatrenie sa vzťahuje aj na dcéry Jukosu a všetky pobočky, ktoré patria do štruktúry skupiny. Informoval o tom nútený správca Jukosu Eduard Rebgun. Rebgun požiadal o zásah americký súd 13. apríla. Odvolal sa pritom na ustanovenie amerického Kódexu o bankrote.
Rebgunovo rozhodnutie obrátiť sa na americký súd súviselo s pravdepodobnosťou, že dcérske firmy Jukosu, ktoré sídlia v zahraničí, predajú 53,7-percentný podiel litovskej rafinérie Mazeikiu Nafta.
Rebgun sa usiluje dosiahnuť na súde to, aby sa za neoddeliteľnú súčasťou Jukosu pokladali aj jeho zahraničné dcéry. V takom prípade by jeho kompetencii ako nútenému správcovi firmy, ktorého ustanovil koncom marca Arbitrážny súd Moskvy, podliehali aj firmy Jukos International, ktorá patrí spoločnosti Jukos Finance so sídlom v Holandsku.
Podľa ruskej tlače predaj podielu Jukosu v litovskej rafinérii sa vstupom amerického súdu do sporu ešte viac skomplikoval.
Posledné udalosti potvrdzujú, že boj medzi Jukosom a núteným správcom na jednej strane a litovskou vládou na strane druhej, zrejme dosiahol vrchol.
Analytik moskovskej investičnej spoločnosti Trojka Dialog Valerij Nesterov sa domnieva, že vstup amerického súdu do tejto spornej záležitosti je tou povestnou kvapkou, ktorá zmrazí tender na predaj Mazeikiu Nafta. (tasr)