BRATISLAVA - Takmer 70 percent nezamestnaných nemá prácu viac ako rok. Ministerka práce Iveta Radičová to považuje za "vážny problém", ktorý nepomohla vyriešiť ani motivačná sociálna politika. "Dnes je už zrejmé, že klasický trh práce ani s podpornými mechanizmami nie je schopný prijať dlhodobo nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou," hovorí Radičová.
Počet ľudí, ktorí sú bez práce viac ako rok, sa zvyšuje, ich podiel na celkovom počte evidovaných nezamestnaných dnes dosahuje 68 percent.
Na problémy Slovenska s dlhodobou nezamestnanosťou poukázal aj celoeurópsky prieskum Labour Force Survey 2004. Na Slovensku boli viac ako rok bez práce dve tretiny ľudí, čo je najviac z európskych krajín.
Radičová vidí cestu vo vytvorení medzitrhu práce, ktorý by kombinoval sociálnu dávku s príjmom zo zamestnania. Podobný systém sa podľa nej v 60. rokoch osvedčil v USA a dnes ho používajú všetky európske krajiny.
Zamestnávateľ, ktorý prijme do práce dlhodobo nezamestnaného, dostane vlastne jeho sociálnu dávku a k nej pridá ešte istý príjem. Sociálna dávka tak zníži náklady zamestnávateľa na túto pracovnú silu.
Adrian Ďurček z Republikovej únie zamestnávateľov hovorí, že z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné, aby štát podporoval vzdelávanie, a tak zvyšoval zamestnateľnosť. Z krátkodobého hľadiska by však podľa neho mohol pomôcť aj Radičovej návrh. "Preto, aby sme mohli nízkokvalifikovanú silu zamestnať, musíme mať priestor na jej zaplatenie." Cestou je podľa neho aj zrušenie minimálnej mzdy, ktorá dnes bráni prijatiu slabo vzdelanej sily.
Pavel Hanšút zo Združenia za sociálnu politiku potvrdil, že tento projekt sa v USA osvedčil, no nestojí len na tom, že sa zamestnávateľovi vyplatí sociálna dávka, ale "má množstvo ďalších komponentov, bez ktorých nemusí byť efektívny". Nevyhnutné je, aby zamestnávatelia motivovali ľudí aj istým príjmom a štát im pomáhal aj príspevkami na rekvalifikáciu nezamestnaných. Zároveň je podľa neho dôležitá individuálna práca s nezamestnaným, aby sa diagnostikovali problémy, ktoré mu bránia vrátiť sa na trh práce. "Máme ľudí, ktorí sú bez pracovných návykov 15 rokov, ako chceme od zamestnávateľov, aby ich prijali bez toho, aby sa s nimi pracovalo?" (haj)