Niektorí americkí generáli by chceli, aby sa minister Donald Rumsfeld vzdal funkcie, ten však zatiaľ nič také neplánuje. FOTO -ČTK/AP |
Americký minister obrany čelí ostrej kritike vysokopostavených generálov. Prezident Bush sa za svojho ministra postavil Donald Rumsfeld je arogantný a nepočúva názory, ktoré sa mu nehodia. Ignoruje hlas svojich poľných veliteľov. Zodpovedá za chaos v Iraku. Mal by odstúpiť. Nie sú to názory opozičných Demokratov či protivojnových aktivistov. Ministra obrany začali tento týždeň nahlas kritizovať vysokopostavení americkí generáli.
Takej vážnej kritike ešte Rumsfeld nečelil. V posledných dňoch sa doňho pustilo šesť "vyhviezdičkovaných" generálov, ktorých názory si nemôže dovoliť ignorovať - všetci sa buď podieľali priamo na vojne v Iraku, alebo na plánovaní útokov.
Chrbát Rumsfeldovi však stále drží prezident George Bush, ktorý sa za svojho ministra pevne postavil. "Prezident je presvedčený, že minister Rumsfeld odvádza v tomto veľmi náročnom období dobrú prácu," povedal hovorca Bieleho domu Scott McClellan.
Generál vo výslužbe Anthony Zinni, ktorý sa ku kritikom pridal ako posledný, má iný názor. Minister by sa mal podľa neho zodpovedať za množstvo omylov, ktoré sa začali tým, že "zahodil desať rokov plánovania, a to vrátane plánov, ktoré sa mali brať do úvahy v prípade, pokiaľ príde k obsadeniu Iraku."
Zinniho postoj podporujú aj ďalší velitelia, ktorí si vyskúšali velenie pod Rumsfeldom. Generálmajor vo výslužbe Charles Swannack vytkol Rumsfeldovi, že nenechal generálom v poli dostatok právomocí. V Iraku velil elitnej 82. výsadkovej divízii americkej armády.
Podľa ďalšieho generálmajora Johna Riggsa prispel minister obrany k vytvoreniu atmosféry "arogancie" medzi čelnými členmi civilného vedenia ministerstva obrany. "Obracali sa na vojakov o radu len vtedy, keď sa im to hodilo," povedal Riggs. Minister má však aj svojich zástancov. Podľa iného generála vo výslužbe Mikea DeLonga ide o kompetentného ministra, ktorý od spolupracovníkov vždy vyžaduje, aby boli pripravení. "Musíte vedieť, o čom rozprávate. Ak to tak nie je, úplne vás odmietne."
Na rezignáciu vyzval Rumsfelda už v stredu generálmajor vo výslužbe John Batiste, ktorý velil v Iraku pešej divízii. Výzvam vysokých dôstojníkov predchádzali podobné postoje ďalších dvoch generálov - Gregoryho Newbolda z námornej pechoty a Paula Eatona z pozemného vojska. Kritici Rumsfeldovi vytýkajú, že vysokých predstaviteľov armády šikanuje a vôbec neberie do úvahy ich názory.
Rumsfeld v súvislosti s klesajúcou podporou americkej verejnosti vojne v Iraku ponúkol prezidentovi svoju rezignáciu najmenej dvakrát. Podľa hovorcu Pentagónu však teraz Rumsfeld o rezignácii neuvažuje. (mch, reuters, čtk)