Predaj bytu sa vždy dá ľahšie dohodnúť, keď sa nemusí platiť daň, cena je totiž značne nižšia. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
BRATISLAVA - Ak ľudia predávajú byt alebo dom, v ktorom bývajú, zväčša daň z príjmu platiť nemusia. Aj po zrušení dane z prevodu nehnuteľností im zákon o dani z príjmov ponecháva istú voľnosť.
Daň z predaja neplatia ľudia, ktorí vlastnia nehnuteľnosť najmenej päť rokov, alebo v nej majú trvalý pobyt aspoň dva roky. Pravidlo trvalého pobytu sa nedá uplatniť na byt alebo dom, ktorý predávajúci využíval na podnikanie. "Predaj takejto nehnuteľnosti je od dane oslobodený až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku," povedala Daniela Miháliková z Daňového riaditeľstva v Bratislave.
Pri predaji zdedenej nehnuteľnosti platí, že do obdobia vlastníctva sa rátajú aj roky, keď nehnuteľnosť patrila rodičovi, manželovi či manželke. Ak napríklad dcéra chce predať byt, ktorý zdedila pred dvoma rokmi a rodičia ho vlastnili štyri roky pred smrťou, daň z predaja platiť nemusí. Súčet rokov, počas ktorých bol byt vo vlastníctve rodičov a ich dcéry, je vyšší ako päť. Znamená to, že splnila podmienku, aby príjem z predaja bol od dane oslobodený.
Ak dedič nesplní podmienku päťročného vlastníctva, no trvale býva v zdedenom byte aspoň dva roky pred predajom, takisto daň z príjmu pri predaji platiť nemusí.
Smolu majú tí, čo potrebujú predať byt, no zákonné podmienky nespĺňajú. Dani sa nevyhnú. Nezaplatia ju však z celej sumy, ktorú za predaj bytu alebo domu utŕžia. Základ, z ktorého sa vypočíta 19-percentná daň, sa stanoví ako rozdiel medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú nehnuteľnosť kúpili.
Pri zdedenom alebo darovanom byte je to inak. Od ceny, za ktorú majiteľ byt predáva, sa odráta cena bytu zo znaleckého posudku, ak bol byt od dane oslobodený aj v čase darovania alebo dedenia. Ak nebol, výdavkom je cena, za ktorú kúpil nehnuteľnosť darca alebo poručiteľ.
Daň nemusí zaplatiť predávajúci hneď po predaji bytu, má na to čas do nasledujúceho roka. "Daň platí až po skončení roka, keď byt predal, teda do marca nasledujúceho roku," povedala odborníčka na dane Dagmar Piršelová. Podáva pritom daňové priznanie typu B. ĽUBOŠ JANČÍK
Daňové úľavy pri nehnuteľnostiach
príjmy z predaja bytu alebo obytného domu, ktorý má najviac dva byty. Podmienkou je, že predávajúci mal v nehnuteľnosti trvalý pobyt minimálne dva roky pred predajom. Ak mal trvalý pobyt kratšie, ale nehnuteľnosť vlastnil aspoň päť rokov, takisto sa príjem z predaja nezdaní. Súčasťou oslobodenia sú aj pozemky, ktoré sa na byt alebo dom viažu. Nepatria sem však nehnuteľnosti, ktoré sa používali na podnikanie, teda boli zahrnuté do obchodného majetku. Tie sú oslobodené od dane až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku. Ešte v roku 2004 malo oslobodenie dve podmienky: daňovník musel byt alebo dom vlastniť a zároveň v ňom mať aj trvalý pobyt aspoň dva roky. príjmy z predaja iných nehnuteľností - napríklad garáže, rekreačné chaty alebo pozemky môže jednotlivec predať bez toho, aby platil daň až po piatich rokoch, odkedy ich vlastní. príjmy z predaja zdedenej nehnuteľnosti - predajca ich musí vlastniť aspoň päť rokov. Do lehoty vlastníctva sa počíta aj čas, keď nehnuteľnosť patrila poručiteľovi, teda napríklad rodičom. spoluvlastníctvo - pri bezpodielovom vlastníctve sa do lehoty ráta ten z manželov, ktorý mal trvalý pobyt v nehnuteľnosti dlhšie alebo ho dlhšie vlastnil. Napríklad, ak by manžel mal trvalý pobyt v byte iba pol roka, manželka tri, príjem z predaja by bol od dane oslobodený. To isté sa týka aj vlastníctva, pri ktorom je však lehota päťročná. zánik bezpodielového vlastníctva (rozvod) - do dvojročného trvalého pobytu sa počíta aj čas spoločného vlastníctva. Manželka mala v byte dva roky trvalý pobyt, manžel môže byt, ak mu pri delení majetku pripadol, predať ihneď. (ľja) Otázky čitateľov
Ak budem platiť v roku 2007 daň z príjmu z tohtoročného predaja bytu, ktorý nie je od dane oslobodený, ovplyvní mi to platenie preddavkov na daň na rok 2007?
To, či budete musieť na rok 2007 platiť preddavky na daň z uvedeného dôvodu, závisí od štruktúry vašich zdaniteľných príjmov v roku 2006, ak vaša daňová povinnosť za tento rok bude vyššia ako 20 000 korún.
Ak by vám "hrozilo" platenie preddavkov na daň len kvôli príjmom z predaja bytu v roku 2006, máte možnosť obrátiť sa na správcu dane, ktorý môže na vašu žiadosť určiť preddavky inak. Ako dôvod môžete uviesť, že išlo o mimoriadny príjem.
Vôbec nebudete mať povinnosť platiť preddavky na daň, ak celkový základ dane bude tvoriť súčet viacerých čiastkových základov dane a jedným z nich bude aj základ dane z príjmov zo závislej činnosti, ktorý bude tvoriť viac ako polovicu celkového základu dane. Ak by tvoril menej ako polovicu, preddavky sa platia v polovičnej výške.
Ak budete mať v roku 2006 len príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy (napríklad príjem z predaja bytu), príjmy zdaňované zrážkou (napríklad úroky v banke) a príjmy zo závislej činnosti, zdaňované priebežne, alebo kombináciu len týchto príjmov, nebudete mať povinnosť platiť preddavky na daň vôbec.
Chystáme sa predať byt, ktorý máme v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Nepôjde o príjem od dane oslobodený. Ako máme postupovať pri jeho zdanení, aby to bolo pre nás výhodné?
Môžete sa rozhodnúť - buď tieto príjmy môže priznať celé len jeden z vás, alebo ich možno zahrnúť do príslušného základu dane v rovnakom pomere u každého z vás, alebo inak. Treba potom dať pozor na to, že ak si uplatníte výdavky, tak sa musia do základu dane zahrnúť v rovnakom pomere ako príjmy.
Deliť príjem medzi manželov má zmysel, ak niektorý z nich má nízke príjmy, aby si naň "vyčerpal" nezdaniteľnú časť základu dane, alebo aby využil hranicu príjmu na podanie či nepodanie daňového priznania, čo je pre tento rok 45 408 korún.
Na otázky odpovedala daňová expertka Dagmar Piršelová