Predseda vlády Mikuláš Dzurinda (vľavo) a primátor Popradu Anton Danko (uprostred) po slávnostnom poklepaní základného kameňa viacúčelovej haly na sídlisku JUH III v Poprade. FOTO - ARCHÍV TASR
Plat primátorov sa upravuje podľa zákona. Pri jeho výpočte je rozhodujúci počet obyvateľov a priemerná mzda v krajine, ale ak sú poslanci mestského zastupiteľstva s primátorom spokojní, môžu mu plat ešte zvýšiť.
Hovorkyňa popradského magistrátu Zuzana Pojedincová tvrdí, že Danko si necháva z primátorského platu iba minimálnu mzdu 6900 korún. Zvyšné peniaze, čo bude odteraz 176 600 korún mesačne, odvádza do Fondu primátora. Peniaze z Fondu primátora idú podľa Pojedincovej na "talentovanú mládež a rôzne organizácie, ktoré sa venujú ľuďom rôznych vekových kategórií a rôznorodým činnostiam".
Danko dostáva vyšší plat ako primátori Košíc alebo Bratislavy. Hovorca bratislavského primátora Milan Vajda hovorí, že bratislavský primátor má 114-tisíc mesačne. Raz za pol roka mu poslanci, podľa toho, ako sú spokojní s jeho prácou, pridelia odmenu. Informácia o plate popradského primátora Vajdu prekvapila. "Myslel som si, že bratislavský primátor má najvyšší plat. Bol pod drobnohľadom a ťažko sa nám vysvetľovalo, či si zaslúži to, čo dostáva. Mnohí si však neuvedomujú, že primátor Bratislavy riadi mesto so šesťmiliardovým rozpočtom," hovorí Vajda.
Nový košický primátor František Knapík dostáva podľa Tibora Iča z košického magistrátu do stotisíc korún. Podobný plat mal aj jeho predchodca Zdenko Trebuľa.
Nižšie ako v Poprade sú aj mzdy primátorov v ostatných mestách. V Banskej Bystrici je to 90 000, v Nitre 87 900, v Trnave 77 100, v Topoľčanoch 73 666, Galante 62300, Hlohovci 71 600, vo Zvolene 70 000, v Novej Bani 41 200.
Poslanci môžu mzdu primátora aj znížiť. Stalo sa to v Nových Zámkoch, kde vlani po spore znížili plat primátorovi Gejzovi Pischingerovi zo stotisíc na päťdesiattisíc korún.
(rf)
Ako sa počíta plat primátora
Najnižší plat primátora alebo starostu je pevne daný zákonom. Vypočítava sa podľa počtu obyvateľov a priemerného platu v štáte. Napríklad starosta malej dedinky do 500 obyvateľov zarába najmenej 1,65-násobok priemernej mzdy.
Poslanci obecného alebo mestského zastupiteľstva môžu tento najnižší zákonom stanovený plat zodvihnúť na dvojnásobok.
Primátorovi a starostovi môžu poslanci poskytovať odmeny "do 50 percent súčtu platov za obdobie, za ktoré sa odmena poskytuje, a mimoriadne odmeny za činnosť vykonávanú v súvislosti so živelnými pohromami a s inými mimoriadnymi udalosťami, pri ktorých dochádza k ohrozeniu života, zdravia alebo majetku, a pri odstraňovaní ich následkov".
K Dankovi bol štedrý aj premiér
BRATISLAVA - Primátor Popradu a nezávislý poslanec parlamentu Anton Danko vyloboval u premiéra Mikuláša Dzurindu aj milióny na stavbu športovej haly v meste. Ešte pred schvaľovaním štátneho rozpočtu na rok 2004 opozícia obviňovala koalíciu, že si kupuje poslancov prísľubmi za štátne peniaze a ako príklad spomínala aj Danka.
Premiér totiž Dankovi počas návštevy Popradu sľúbil štátnu pomoc pri stavbe haly. Danko vtedy označil výčitky o kupovaní za silné a povedal, že jeho povinnosťou "je vybojovať pre Poprad čo najviac".
V roku 2004 prišlo do štátneho rozpočtu neplánovane pol miliardy korún z daní košických U. S. Steel. Ministerstvo financií nahvrhlo z týchto peňaní uvoľniť aj 80 miliónov korún na stavbu popradskej haly.
V minuloročnej septembrovej debate premiéra Dzurindu so šéfom Smeru Robertom Ficom bola reč aj o tomto prípade. Dzurinda Ficovi povedal, že mu vytýka halu v Poprade, kde je primátorom Danko, ale nespomína už milióny pre halu v Košiciach, kde bol vtedy primátorom "smerák Trebuľa". Na Ficovu poznámku, že Trebuľa nie je smerák, Dzurinda odpovedal, že nedávno spolu na tlačovke "brýzgali na vládu - najmä ty - len tak hučalo". (sp, r)