Úspech opelenia ovocných stromov závisí aj od počasia. FOTO - AUTOR |
Okrasné čerešne a jablone, rovnako ako plané hrušky či jablone, môžu opeľovať kultúrne formy ovocných drevín. Peľ prenáša hmyz, najviac včely. Platí preto: čím bližšie sa nachádza opeľovač, tým úspešnejší bude prenos peľu. Ďalšou podmienkou je vhodné počasie v období kvitnutia drevín. Dážď a chlad obmedzujú let včiel, prenos peľu je vtedy minimálny.
Kôpor, ktorý patrí k našim najrozšírenejším aromatickým rastlinám, niekedy sklame. Mladé rastlinky neraz strácajú zelenú farbu a odumierajú. Príčinou môžu byť rôzne druhy húb a baktérií, ale aj živočíšni škodcovia. Poškodenie sa najviac prejavuje v hustých porastoch, pri nadmernej vlhkosti, zamokrenej pôde, nedostatku svetla a vzduchu alebo pri stvrdnutí pôdneho povrchu. Osvedčila sa sejba začiatkom apríla, keď za normálnych podmienok pôdu nezalievame.
Nástielka z hrubšieho materiálu pod ovocnými stromami udržiava pôdu primerane vlhkú a kyprú. Pri neskorých mrazoch v období kvitnutia ovocných drevín však zabraňuje sálaniu tepla z pôdy, čím zvyšuje účinky mrazov. V ohrozených oblastiach sa má preto nastielať až po odkvitnutí stromov.
Zemiaky sa dajú dobre pestovať aj v nádobe. Vhodné je napríklad desaťlitrové plastové vedro s otvormi navŕtanými v dne. Nádobu naplníme kvalitnou záhradnou zeminou s kompostom alebo substrátom pre kvety a do hĺbky desiatich centimetrov uložíme v polovici apríla jeden zemiak. Do osemnásť dní sa ukážu prvé lístky. Rastlinu pravidelne polievame a raz za dva týždne prihnojíme komplexným hnojivom. Úrodu môžeme očakávať v polovici júna.
Sejba alebo výsadba väčšieho množstva šalátu jednej odrody v rovnakom termíne je nevýhodná, pretože sa znehodnocuje vybiehaním do kvetu. Rozloženie zberu na dlhší čas dosiahneme postupnou sejbou odrôd s rôzne dlhým vegetačným obdobím. Ďalšou možnosťou je sejba zmesi osiva rôznych odrôd. (pav)