Ľalie vysádzame od konca apríla. FOTO - IT |
Úspešné kvitnutie závisí aj od pôdy, ktorá má byť priepustná, pretože pri trvalom zamokrení by cibule a hľuzy zhnili. Aby sme v ťažkých pôdach predišli zamokreniu, do výsadbovej jamky dáme vrstvu piesku alebo jemného štrku. Túto drenáž nasypeme tak, aby utvorila malý kopček, na jeho vrchol potom položíme cibuľu alebo hľuzu.
Dbať musíme aj na to, aby sme cibuľu alebo hľuzu uložili do pôdy smerom nahor. Veľké cibule a hľuzy (tulipány, hyacinty, georgíny, gladioly) vysádzame vždy po jednej, každú do osobitnej jamky. Jamky hĺbime pomocou špeciálneho nástroja. Menšie cibule a hľuzy (šafran, scily) môžeme vysádzať v skupinkách. Vyhĺbime primerane veľké jamky, do ktorých uložíme cibule alebo hľuzy a tie potom zasypeme zeminou. Cibule a hľuzy po vysadení zalejeme tak ako ostatné rastliny.
Hĺbka sadenia
Platí zásada, že cibule alebo hľuzy musia byť dvakrát tak vysoko prikryté zeminou, ako sú samy vysoké. V ťažkých pôdach sa však vysádzajú plytkejšie. Hĺbka sadenia teda závisí od veľkosti cibúľ a hľúz, ale aj od druhu pôdy.
Vzdialenosť sadenia
Riadi sa výškou a vzrastom jednotlivých druhov. Čím viac kvetín rastie do výšky, tým väčšia musí byť vzdialenosť medzi nimi. Základným pravidlom je to, že výška rastu má zodpovedať vzdialenosti medzi rastlinami. Podzemné orgány sa môžu správne vyvíjať a vytvárať krásne kvety len v dostatočne veľkom priestore.
Čas sadenia
Závisí od termínu kvitnutia rastlín. Na jar sa vysádzajú druhy, ktoré kvitnú v lete, ako sú georgíny, gladioly a ľalie. Ich cibule a hľuzy sadíme od konca apríla. V plnom lete vysádzame druhy kvitnúce na jeseň, napríklad jesienky a šafrany. Druhy kvitnúce na jar vysadíme v neskorom lete a na jeseň. Čím je vývin rastliny dlhší, tým skôr musí prísť do pôdy, aby sa mohla pred zimou dobre zakoreniť.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ