Víťaz pretekov v extrémnom lyžovaní v Jasnej, Poliak Michal Trzebuniak pri úvodnom skoku. FOTO - TOMÁŠ MATWIKOW
Pohľad do priepasti zo strmej skaly vyvoláva v ľuďoch často závrat. Freeridoví lyžiari si však obujú lyže a pustia sa týmto terénom strmhlav dolu. Zastavia sa až na rovine. Kúsky, ktoré stvárajú, sú pre bežných smrteľníkov nepochopiteľné.
Treba aj šťastie
Ľudia si často o freeridových lyžiaroch preskakujúcich 15- až 20-metrové skaly myslia, že sú blázni. Tí však veľmi dobre vedia, čo robia. Väčšina z nich prešla úskaliami pretekárskeho lyžovania. Na voľné terény sú dobre pripravení, skúsenosti si doslova "odskákali".
Aj po stovkách odjazdených žľabov je to však vždy veľké riziko. Na pretekoch nie je menšie, len sú naň všetci väčšmi pripravení. Priamo na svahu hliadkuje horská služba, na parkovisku stojí sanitka, vrtuľník je naštartovaný a pripravený odletieť po zlámaných súťažiacich. Minulý rok letel po nórskeho pretekára, ktorému sa stali osudnými žľaby Lukovej kotlinky na Chopku. Even Ofstadt si na skok vybral približne 25 metrov vysokú skalu. Neodhadol situáciu a odrazil sa na nesprávnom mieste. Po kontrolovanom lete nasledoval nekontrolovaný pád. Odniesla si to našťastie iba zranená noha. Na porovnanie - výška skaly zodpovedá osemposchodovému domu. Skok z ôsmeho poschodia sa pritom väčšinou neprežíva.
Strach verzus adrenalín
Prečo si niekto vyberie práve extrémne lyžovanie? Aké pocity zažívajú extrémni jazdci? Sú proti strachu imúnni?
"Spočiatku sa človek určite bojí," hovorí Matej Hulej, organizátor a tútor pretekov v Jasnej. "Bolo to vidno aj v minulotýždňovom finále na vrchole Chopka, keď jazdci nemali trať prejazdenú. So zjazdeným kopcom však prichádza pocit uspokojenia, pretože človek dokázal, že trať prešiel a prekonal sám seba."
Zísť finálovú trať bola pre jazdcov výzva. Exponovaný kopec zlyžoval ešte málokto. "Každý mal pred štartom finále pri pohľade nadol rešpekt. Trať bola veľmi strmá," povedal Marek Somorovský, ktorý v Jasnej skončil ôsmy.
"Preteky nie sú však až také zaujímavé ako voľné lyžovanie, kde si vyberám trať, ktorou chcem ísť úplne sám." To je stručne sformulovaná filozofia freeridového lyžovania. "Zážitok z voľného pohybu umocňuje príroda a prekrásna scenéria," potvrdil jeho slová Matej Hulej.
Pozor na lavíny
Rizikom pri lyžovaní vo voľnom teréne sú aj lavíny. Presvedčiť sme sa o tom mohli v nedeľu, druhý deň pretekov. Zmenila sa teplota. Na vrchu Chopka kraľoval prašan, približne v polovici žľabov sa však sneh náhle zmenil na mokrý a ťažký. Po ľadovom podklade kĺzal neuveriteľne rýchlo, bez akéhokoľvek odporu. Jediným šťastím bolo, že ho napadlo iba 30 centimetrov, lavíny boli menšie. Aj v malej lavíne sa však človek cíti poriadne stiesnene. Z lavinózneho svahu sme rýchlo ušli a pozerali na spúšť, čo po lavíne, ktorú sme spustili, ostala na kopci. Všetci lyžiari odporúčajú nosiť do hôr základnú lavínovú výbavu, ku ktorej patrí lopatka, pípak a lavínová sonda.
Z vrcholu Chopka
Keď freeridisti minulý piatok vyrážali na Chopok, ľudia v nížinách sa tešili z prichádzajúcej jari. Na horách však opäť nasnežilo, bolo slnečno, jasno a chladno, a tak sa najvýznamnejšie freeridové preteky na Slovensku Jasná Adrenalín Reloaded mohli začať.
Chopok s okolitými dolinami patrí medzi najvhodnejšie terény na freeridové lyžovanie v Nízkych Tatrách. Ich možnosti využívajú začiatočníci, ale vyžijú sa tu aj absolútni majstri. Preteky sa každoročne konajú v Lukovej kotlinke, východne od konečnej stanice lanovky, smerom na Kamennú chatu pod Chopkom. Tam, kde zábradlia a tabule upozorňujú bežných lyžiarov na zákaz vstupu a lavinózne terény. Štart je vo výške 2000 metrov nad morom, trať meria približne 500 metrov, cieľ je o 320 výškových metrov nižšie. Priemerný sklon svahu prekračuje 40 stupňov.
Do súťaže sa zaregistrovalo asi 30 pretekárov. Desať najlepších postupovalo do finále, ktoré sa šlo prvýkrát v histórii priamo z vrcholu Chopka. Asi 55-stupňový svah pretínali divácky atraktívne skaly. Ostrý vrchol budil v pretekároch úctu, u niektorých aj žalúdočné ťažkosti. Po chvíli však rešpekt opadol a nastúpil adrenalín. Diváci videli počas každej jazdy majstrovské kúsky. Víťaz predchádzajúceho ročníka Robin Kaleta si neodpustil krásny skok zo skaly do strmého žľabu. Všetkých nakoniec prekonal Poliak Trzebuniak. Vybral si skvelú trať s dvoma skokmi. Napriek menším ťažkostiam a výborne zvládnutom kotrmelci po skoku si udržal náskok z kvalifikácie a tešil sa z víťazstva štvrtého ročníka adrenalínu v Jasnej.
Foto - Martin Žilka, www.photomartini.com
Pravidlá a spôsob hodnotenia
Jasná Adrenalín sa organizuje podľa súťažných pravidiel IFSA (International Free Skiers Asociation) pre preteky big mountain - preteky v extrémnom lyžovaní. V pretekoch extrémny zjazd ide o zlyžovanie vysoko exponovaného neupraveného svahu vo vymedzenom priestore s prirodzenými prekážkami.
V súťaži sa hodnotia hlavne tieto prvky:
výber trate - čím je strmšia, exponovanejšia a sú v nej skoky cez skalné bralá, tým získava pretekár viac bodov, alfou a omegou hodnotenia je obtiažnosť skokov, agresivita jazdy - jazda musí byť razantná a rýchla, plynulosť jazdy - pretekár sa snaží lyžovať plynulo, bez výrazného spomaľovania, v opačnom prípade získava menej bodov, technika jazdy - prejav na lyžiach musí vyzerať dobre, pretekár musí znamenito ovládať lyže a zvládať jazdu v hlbokom neupravenom snehu, kontrola - pretekár nesmie ani na chvíľu zaváhať, musí mať lyže a situáciu stále pod kontrolou, z jeho prejavu nesmie byť vidno neistotu ani strach, pretekár, ktorému rozhodcovia pridelia najvyšší počet bodov, získa najlepšie umiestnenie. Freeridová scéna na Slovensku
Preteky v Jasnej organizuje Slovenská asociácia freeridových lyžiarov (SAFL). Vznikla v roku 2002 s cieľom združovať ľudí so záujmom o lyžovanie vo voľnom teréne. Každoročne organizuje preteky Jasná adrenalín a vytvára podmienky pre tento šport na Slovensku. Asociácia združuje našich extrémnych lyžiarov, ktorí sa každý víkend stretávajú na Chopku, kde v žľaboch vyrastajú najlepší jazdci.
V poslednom čase sa na Slovensku črtá mnoho sľubných lyžiarov, ktorí presedlali z pretekového zjazdového lyžovania na freeride. Medzinárodné úspechy dosiahli spomedzi Slovákov Marián Ligda, ktorý skončil druhý na pretekoch Snow Thrill on Kanin v Slovinsku. Nedávno naši chlapci vyučovali európsku elitu opäť v Slovinsku. Prvý skončil Pavol Haasz, piaty Michal Sekelský, desiaty Michal Oško.
Trio najlepších. Sprava: víťaz Michal Trzebuniak, druhý Robin Kaleta a tretí Michal Oško.