Stravou proti rakovine

Každý rok od októbra do decembra postávajú v Japonsku na železničných staniciach mladí ľudia - dobrovoľníci, ktorí nabádajú cestujúcich z ranných vlakov, aby aspoň malou sumou prispeli na charitu.

Vyzbierané peniaze sa používajú na sociálnu podporu. Darcovia dostávajú za svoj príspevok červené pierko. Keď som prvýkrát videl na Slovensku ľudí so žltými narcismi, myslel som si, že to bude niečo podobné. Nevedel som vtedy, že ide o podporu pre onkologických pacientov.

Žiaľ, aj v Japonsku počet ľudí s nádorovým ochorením z roka na rok narastá. Od roku 1981 je rakovina najčastejšou príčinou smrti. Počul som kedysi teóriu, že v Japonsku je častá rakovina žalúdka, v Európe a Severnej Amerike zase rakovina hrubého čreva, prostaty a prsníkov. Dnes sa však vývoj v Japonsku približuje západnému modelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Japonci majú radi slanú stravu. Jedia veľa potravín konzervovaných v soli, údených alebo nakladaných. Je to tradícia z čias, keď ešte neexistovali chladničky. A je to jeden z hlavných dôvodov vzniku rakoviny žalúdka v Japonsku. V posledných rokoch sa preto volalo po strave s nižším obsahom soli. Vďaka tomuto trendu začal počet nádorových ochorení žalúdka klesať. Na druhej strane si však Japonci za posledných tridsať rokov výrazne osvojili západné stravovacie návyky. Jedia viac mäsa, živočíšnych tukov, mlieka a syrov. To spustilo proces vyššieho výskytu rakoviny hrubého čreva. Japonská strava by mala byť v Japonsku bežnou a každodennou. Holdujeme však čoraz viac západným jedlám, a až keď človek ochorie, odporúča mu lekár návrat k tradičnej japonskej strave.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnými liečebnými metódami rakoviny sú stále chirurgický zákrok, chemoterapia a rádioterapia, ale v Japonsku sa berie veľmi vážne aj alternatívna medicína ako súčasť hlavnej terapie. Vieme, že k úspešnej liečbe môže výrazne prispieť zmena stravovania. Tradičné japonské jedlá obsahujú látky, ktoré liečia. V prvom rade sa odporúča menej slaných jedál, ďalej jedlá zo sójových bôbov - tofu, miso, sójová omáčka a ďalšie. Sójové bôby obsahujú izoflavóny, ktoré znižujú riziko nádorových ochorení, zvlášť prsníkov. Aktuálne výskumy potvrdzujú priamy vzťah medzi konzumáciou sójových bôbov a znížením nebezpečenstva rakoviny. Keď som vlani po dvoch rokoch v Európe prišiel do Japonska, ako prvé som poprosil mamu, aby mi navarila tradičné japonské jedlo. Uvedomil som si, že tam bolo množstvo potravín zo sóje. Priam som cítil, aké je to zdravé.

SkryťVypnúť reklamu

Smernica prevencie proti rakovine Národného onkologického centra v Japonsku má dvanásť bodov, v ktorých sa odporúča: 1. Jesť nutrične vyváženú stravu. 2. Nejesť každý deň rovnaké jedlo. 3. Vyhýbať sa prejedaniu a mastným jedlám. 4. Nepiť veľa alkoholu. 5. Nefajčiť. 6. Vitamíny a vlákninu čerpať z prirodzenej stravy. 7. Obmedziť slané jedlá a nejesť príliš horúce. 8. Nejesť spálené jedlo. 9. Pozor na plesnivé jedlo. 10. Vyhýbať sa prílišnému slnečnému žiareniu. 11. Predchádzať stresu a športovať. 12. Vždy držať telo v čistote.

Zaujímalo by ma, či na Slovensku platia v prevencii rovnaké odporúčania.

Autor: MASAHIKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu