Myšlienku suverenity prezentovali Palko (vľavo) a Hrušovský.
BANSKÁ BYSTRICA - KDH chce ihneď po voľbách predložiť parlamentu návrh deklarácie o daňovej suverenite Slovenska. Vyhlásil to včera v Banskej Bystrici predseda strany Pavol Hrušovský.
Dôvodom je podľa podpredsedu Vladimíra Palka stupňujúci sa tlak na harmonizáciu daní a daňového základu v Európskej únii, ktorá by obmedzila reformné krajiny vrátane Slovenska. "Európska komisia chce ovládnuť určovanie priamych daní. Štáty západnej Európy odmietajú reformovať pracovné právo a daňové systémy, a preto čelia značnému odchodu firiem na nové trhy," povedal Palko.
Hrušovský hovorí o ohrození našich národných a ekonomických záujmov. KDH chce, aby parlament po voľbách vyhlásil "výlučnú právomoc" Slovenska rozhodovať o daniach. Deklarácia má zaviazať budúcu vládu, aby v únii hlasovala proti akémukoľvek pokusu o ich harmonizáciu.
Na otázku, prečo s touto iniciatívou prichádza KDH teraz pred voľbami, Hrušovský odpovedal: "Keby neprišli predčasné parlamentné voľby, tak by sme deklaráciu predložili do parlamentu ešte v tomto volebnom období."
Vedenie KDH bude o deklarácii rokovať so všetkými relevantnými politickými stranami. (wm)
Deklarácia KDH o daniach má podporu
BRATISLAVA - Zámer KDH schváliť po voľbách deklaráciu o daňovej suverenite má podporu väčšiny rozhodujúcich politických strán.
KDH sa totiž obáva, že harmonizácia pravidiel pri výpočte daňového základu firiem, ktorú minulý týždeň navrhol eurokomisár László Kovács, by bola krokom aj k harmonizácii daňových sadzieb.
"Obsahovo súhlasíme, o formách je možné diskutovať," povedal o deklarácii minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš.
Mikloš povedal, že hlavným problémom únie je jej konkurencieschopnosť, čo sa prejavuje aj v tom, že náskok USA sa nezmenšuje, ale zväčšuje. Na zmenu sú potrebné reformy. "Daňová konkurencia, ktorá môže tlačiť veľké krajiny únie k potrebným zmenám," dodal Mikloš.
Otázny je postoj SMK. Jej podpredseda István Harna si myslí, že SMK by deklaráciu zrejme veľmi nepodporovala, ale oficiálne o tom nerokovali. "KDH má k opatreniam únie niekedy divný postoj," povedal. Podľa neho práve harmonizácia daní by pôsobila tak, že pri prelievaní kapitálu z jednej krajiny do druhej by neexistovalo daňové zvýhodnenie.
Podpredseda Smeru Igor Šulaj povedal, že únia nakoniec aj tak zjednotí postup výpočtu základu dane. Osobne je za to, aby sa výška daňových sadzieb neharmonizovala. "V súčasnom období by bolo veľmi potrebné, aby Slovenská republika bojovala za to," podotkol.
Šulaj však pripomenul, že hoci KDH hovorí o priamych daniach, v oblasti nepriamych daní už harmonizácia sadzieb nastala. Ako príklad spomenul, že Slovensko muselo pristúpiť na harmonizáciu minimálnych sadzieb spotrebných daní v oblasti minerálnych olejov.
Poslanec Branislav Opaterný zo SF považuje zámer Európskej komisie za "ohrozenie záujmov každého človeka". Má však obavu, či by bola deklarácia parlamentu efektívna, lebo ak by bola "parlamentná väčšina servilná k únii, môžeme to zabaliť".
Podpredseda HZDS Viliam Veteška je za slobodnú diskusiu, "ale v tejto chvíli ani my nie sme za to, aby sa dane dostali pod jednotnú európsku kontrolu". (sp)
Ako chcú strany meniť dane
SDKÚ
Zachovať rovnú daň, nebráni sa ani jej znižovaniu, ale konkrétne číslo zatiaľ neuviedla, je za jednu sadzbu DPH. KDH
Znížiť rovnú daň z príjmov na 14 percent v priebehu budúceho volebného obdobia, v prípade DPH nevylučuje zníženie o 1 - 2 percentá, ale opatrne, zachovať jednu sadzbu. SMK
Znížiť rovnú daň na 17 percent, zachovať jednotnú sadzbu DPH. SF
Znížiť rovnú daň na 15 percent, zníženie DPH na 15 percent chápe ako trend, ktorý však môže presiahnuť volebné obdobie. HZDS
Zachovať rovnú daň, ak nebude vôľa pohnúť 19-percentnou sadzbou DPH, navrhujú koncepciu daňových bonusov. SNS
Znížiť rovnú daň o 1 - 2 percentá, viac sadzieb DPH, nižšia sadzba na znalostnú ekonomiku, cestovný ruch. Smer
Zmeniť koncepciu rovnej dane, pre firmy ponechať 19 percent, pre fyzické osoby s nízkymi príjmami navrhuje progresívne zdaňovanie, zvýšenie daní pre ľudí s nadštandardnými príjmami, zaviesť dve sadzby DPH, zachovať 19-percentnú sadzbu a zníženú sadzbu 10 percent na potraviny, lieky, sociálne služby, zdravotnícke tovary, vedu, výskum, knihy, energie, informatizáciu domácností. (sp)