Orbán s vedením Fideszu za chrbtom na pondelňajšom mítingu strany na budínskom hrade. "Ešte sme neprehrali," presviedča svojich voličov po neúspešnom prvom kole volieb. FOTO - TIBOR SOMOGYI |
Líder Fideszu a expremiér Viktor Orbán bol včera ochotný vzdať sa postu budúceho premiéra v prospech tretej osoby, blízkej menšej konzervatívnej strane, Maďarskému demokratickému fóru (MDF). Návrh, s ktorým poslal včera do sídla MDF šéfa volebnej kampane Fideszu, mal umožniť spoluprácu oboch strán pred druhým kolom parlamentných volieb. Šéfku menšej strany Ibolyu Dávidovú však ani nový Orbánov návrh neobmäkčil a spoluprácu večer opäť odmietla.
V druhom kole sa bojuje najmä o jednomandátové obvody, v ktorých žiadny z kandidátov v prvom kole nezískal nad 50 percent hlasov. V týchto obvodoch do druhého kola postúpia traja najúspešnejší kandidáti. V mnohých obvodoch na treťom mieste skončil práve kandidát MDF. Ak by z ďalších volieb odstúpil v prospech kandidáta Fideszu, výrazne by to zvýšilo šance Orbánovej strany na získanie daného mandátu. MDF však o odstúpení vlastných kandidátov zatiaľ nechce ani počuť.
Bez spolupráce demokratického fóra má naopak Fidesz minimálnu možnosť v druhom kole zvrátil výsledok nedeľného prvého kola, ktoré tesnou väčšinou vyhrali vládni socialisti.
Líder Fideszu už v nedeľu večer naznačoval, že otázka, kto bude premiérom, pre neho nie je podstatná. Narážal tým na predvolebný postoj MDF, že pôjde iba do takej koalície, v ktorej by bola premiérkou Dávidová. Tá však už vtedy odpovedala, že jej ani post premiérky nestojí za to, aby Orbánovi pomohla k moci. Včera odmietla aj nový Orbánov návrh.
Orbánovi v odpovedi pripomenula svojich osem bodov, ktoré expremiérovi ako podmienku akejkoľvek spolupráce zaslala ešte včera ráno. Požaduje napríklad, aby sa väčšia strana dištancovala od vlastných populistických predvolebných sľubov, ktorých splnenie by rozpočet stáli tisíce miliárd forintov, či jasne odmietla spoluprácu s krajnou pravicou.
Vzťah oboch strán sa zhoršil v posledných štyroch rokoch, keď bolo fórum posledným významným pravicovým zoskupením odolávajúcim Orbánovej snahe zjednotiť všetky sily na ľavo od stredu. Menšia konzervatívna strana nedokáže Fideszu dodnes zabudnúť nevyberavé snahy o jeho likvidáciu.
Na náhle výzvy Fideszu, aby zabudli na minulé nedorozumenia, sa preto pozerá s podozrením. "Je to ako keď niekoho dlho mlátiš, zrazíš na zem, a keď sa zviecha, začneš mu hovoriť, že nesmie podľahnúť svojej márnomyseľnosti a urazenosti a musí sa s tebou dohodnúť," opisoval v televízii situáciu politológ József Debreczeni.
Vzťahu oboch strán nepomohli ani prvé povolebné kroky politikov Fideszu, ktorí sa snažili zodpovednosť za porážku zviezť na menšiu stranu a vytvárali atmosféru psychického teroru, ktorá ju mala prinútiť na spoluprácu. Keď neuspeli, začali naopak obchádzať miestnych kandidátov MDF a presviedčali ich, aby sa vzbúrili proti Dávidovej. V utorok Fidesz dokonca verejne vyhlásil, že sa odteraz už nebude snažiť získať na svoju stranu vedenie MDF, ale iba voličov strany.
Neochota MDF spojiť sa s Fideszom má aj pragmatický dôvod. V MDF panuje presvedčenie, že výsledok volieb nie je možné zvrátiť a nemá cenu pridávať sa na stranu porazeného. "Podľa zdravého ľudského rozumu je tento zápas prehraný," povedal už druhý deň po voľbách v rozhlase bývalý premiér a sivá eminencia strany Péter Boross.