Ako si zabezpečiť na starobu dôstojný dôchodok

Ako sa zabezpečiť na starobu, aby ju človek mohol dôstojne prežiť, aj keď populácia starne a štát nestačí dôchodky ...

FOTO - ARCHÍV TASR

Výnosy z dôchodkov by podľa vlaňajších výnosov stačili asi na 70 percent zo mzdy, o vstupe do druhého piliera sa možno rozhodnúť do konca júnaAko sa zabezpečiť na starobu, aby ju človek mohol dôstojne prežiť, aj keď populácia starne a štát nestačí dôchodky utiahnuť? Na Slovensku si momentálne možno vybrať z troch možností, prípadne ich kombinácie.

Pre ľudí, ktorí majú do dôchodku ešte najmenej pätnásť rokov, je ešte do konca júna stále aktuálna otázka, či vstúpiť do druhého piliera. Z výnosov, ktoré dôchodkové fondy priniesli za prvý rok fungovania vyplýva, že ľudia, čo vstúpili do druhého piliera, by mohli dostávať dôchodok vo výške 70 percent svojej čistej mzdy v čase odchodu do dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takýto dôchodok by dostali tí, ktorí budú v druhom pilieri aspoň 30 rokov. Ľudia, ktorým budú peniaze na osobné dôchodkové účty chodiť kratší čas, dostanú o niečo nižšie dôchodky a tí, čo si budú sporiť 45 rokov, by mali mať vyššie dôchodky.

Konkrétna výška dôchodkov bude závisieť aj od toho, ako sa budú zvyšovať platy a koľko konkrétne budú jednotlivé dôchodkové fondy zarábať. Dôležité bude aj to, akého priemerného veku sa budú ľudia v čase odchodu do dôchodku dožívať.

Ak by napríklad 20-ročný človek začal pracovať za 15-tisícový plat, ktorý by sa mu každý rok zvýšil o päť percent a do dôchodku by odišiel vo veku 65 rokov, nasporil by si pri ročnom päťpercentnom zhodnotení jeho dôchodkového fondu viac ako 6,2 milióna korún. Ak by sa vtedy ľudia dožívali priemerného veku 80 rokov, dostal by z tejto sumy mesačný dôchodok necelých 35-tisíc korún. Ďalších asi 30-tisíc korún by mal dostať od štátu z prvého piliera. V čase tesne pred dôchodkom by mal čistú mzdu asi 100-tisíc korún. Jeho dôchodok by tak tvoril 65 percent jeho čistej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by jeho dôchodkový fond zarábal šesť percent, dostal by tento človek z druhého piliera 43-tisíc korún a v prípade sedempercentného výnosu by dostal 54-tisíc korún. Ak by mal z oboch pilierov dostať rovnakú sumu, aký mal čistý plat, musel by jeho fond ročne vynášať aspoň osem percent.

Za prvý rok priniesli dôchodkové fondy výnosy od troch do piatich percent. Analytici predpokladajú, že v nasledujúcich rokoch by sa mohlo zhodnotenie zvýšiť. Nebude však také vysoké ako napríklad pri akciových podielových fondoch. "Výnos akejkoľvek investície je okrem iného závislý aj od rizika. Keďže dôchodkové fondy nie sú fondy zameriavajúce sa na rizikové, špekulatívne investície, ale práve naopak, snažia sa riziko minimalizovať, aj výnos dosahuje nižšie úrovne," hovorí analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.

SkryťVypnúť reklamu

Člen predstavenstva VÚB Generali DSS Róbert Kubinský predpokladá, že tento rok narastú výnosy z jednotlivých fondov. Doteraz správcovské spoločnosti investovali peniaze veľmi konzervatívne. "Je však predpoklad, že už v priebehu tohto roka dôjde k postupnému narastaniu podielu investovania majetku dôchodkových fondov do investičných nástrojov s vyššími výnosmi," hovorí Kubinský.

Od čoho závisia dôchodky z druhého piliera?

od výšky mzdy od výšky zhodnotenia peňazí v dôchodkovom fonde od výšky odvodov na starobné sporenie od priemernej dĺžky života Piliere dôchodkového systému

Prvý

priebežný systém, ktorý funguje v súčasnosti štát vyzbiera od pracujúcich peniaze vo forme odvodov peniaze následne rozdelí medzi dôchodcov ľudia, ktorí zostanú len v prvom pilieri, by mali dostávať dôchodok vo výške polovice svojho hrubého platu Druhý

SkryťVypnúť reklamu

kapitalizačný systém, teda peniaze sa každému zhodnocujú na osobnom účte ľudia, ktorí vstúpia do druhého piliera, odvádzajú polovicu dôchodkových odvodov do druhého a polovicu do prvého piliera peniaze v druhom pilieri spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti každá ponúka tri typy fondov ľudia, ktorí pracujú, môžu sa pre vstup do druhého piliera rozhodnúť do konca júna pre tých, ktorí doteraz nepracovali, je vstup do druhého piliera povinný tí, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do druhého piliera, budú dostávať z prvého piliera štvrtinu svojho hrubého príjmu z druhého piliera dostanú dôchodok podľa toho, ako sa tieto peniaze podarí zhodnotiť v jednotlivých fondoch Tretí

dobrovoľné sporenie človek môže na sporenie na dôchodok využiť doplnkové dôchodkové poistenie, životné poistenie alebo špeciálne produkty bánk a správcovských spoločností príspevky, ktoré zaplatí na dobrovoľné sporenie na dôchodok, si môže odrátať z daňového základu daňový základ si takto možno za rok znížiť maximálne o 12-tisíc korún, na daniach sa tak dá ušetriť až 2280 korún zamestnávatelia môžu svojim zamestnancom prispievať na doplnkové sporenie, z týchto príspevkov neplatia odvody

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu