FOTO - WASHINGTON POST
Hoci má vizáž guľatého mnícha-pustovníka, pripomína skôr riaditeľa prestížneho švajčiarskeho sanatória. Staré rockové hviezdy odchádzajú od neho zrevitalizované a mladí umelci posúvajú svoju hudbu do neprekonateľných výšin. Volá sa Rick Rubin a je slávny americký producent, ktorého meno nájdete na aktuálnych albumoch americkej popmusic - od Red Hot Chili Peppers, Justina Timberlaka, Shakiry, Neila Diamonda až po System Of Down.
Univerzálny doktor piesní
Nestáva sa často, aby človek spoza nahrávacieho pultu bol rovnako slávny ako samotní hudobníci. Rubinova sila v spočíva v jeho univerzálnosti - ešte nikto pred ním neprodukoval v tom istom čase krehké piesne Neila Diamonda a popritom diabolské litánie kalifornských metalistov System Of Down.
The Washington Post ho nazval "doktorom piesní". Jeho liečiteľské metódy sú úspešné. Doteraz produkoval 90 albumov, z ktorých sa dodnes predalo vyše 100 miliónov kusov. Pritom nie je zástancom žiadneho štúdiového drilu ako napríklad legendárny Phil Spector. Hudobníci hovoria, že namiesto nahrávania a skúšania ich vozil po plážach, baroch a obchodoch s CD.
"Ani neviem, čo producenti robia," tvrdí skromne chlapík pre Washington Post, pre ktorého produkovanie spočíva v zachytení správneho momentu. "Cítim sa ako kouč, ktorý sa snaží vytvoriť pohodu a nájsť spoločnú dôveru. Zároveň nechcem zavadzať a nechávam ľudí, aby dostali zo seba to najlepšie," vysvetľuje.
Štyridsaťdvaročný Newyorčan žijúci v Los Angeles začínal ako undergroundový hip-hopový producent. Prvý singel vyprodukoval v roku 1984 len preto, že sa mu nepáčili rané hip-hopové single, ktoré zneli ako disko skladby s hovoreným slovom. Pesnička It's Yours sa stala v New Yorku za krátky čas miestnym hitom číslo 1. Hip-hopová komunita bola šokovaná, že túto "najčernejšie" znejúcu skladbu nahral beloch z Long Islandu.
Povzbudený úspechom založil značku Def Jam, na ktorej produkoval albumy L. L. Cool J, Run-D. M. C. alebo Beastie Boys. Bola to hudba, ktorá definovala 80. roky a predznamenala éru miešania žánrov. Potom sa presťahoval do Los Angeles, kde svoj zoznam rozšíril o Slayer, Micka Jaggera, Toma Pettyho alebo Red Hot Chili Peppers.
Od Casha k Dylanovi
Album Black Sugar Sex Magic od "pálivých papričiek" sa stal jednou z najlepších nahrávok 90. rokov. Je na ňom aj jedna z hymien tohto kalifornského kvarteta, balada Under the Bridge. Vznikla tak, že bradatý producent našiel v počítači zabudnutú básničku speváka Anthonyho Kiedisa o jeho heroínovej závislosti. "Túto vec by ste mali dokončiť," povedal kapele a odvtedy produkoval všetky jej nahrávky vrátane najnovšej Stadium Arcadium, ktorá vyjde začiatkom mája.
V temnom nehostinnom štúdiu je skvelým psychológom, ale nie vždy jeho metódy fungujú, hlavne keď narazia na ego veľkej hviezdy. Mick Jagger, s ktorým nahral slušný sólový album Wandering Spirit (1993), bol šokovaný, keď mu skritizoval text jednej piesne. "Jemu sa podobné veci nestávajú. Je totiž stále obklopený ľuďmi, ktorí mu tvrdia, že všetko, čo urobí, je najlepšie," povedal pre britský magazín Uncut.
V dejinách americkej populárnej hudby zostane zapísaný už len vďaka desaťročnému priateľstvu s Johnnym Cashom. Ich spolupráca je jedným z najväčších dobrodružstiev, po ktorom zostali štyri radové albumy päťdiskový komplet nevydaných skladieb. V nasledujúcich mesiacoch by sa mal objaviť aj piaty diel série American Recordings, ktorý vznikol tesne pred Cashovou smrťou v roku 2003. Bol to "muž s bradou", ktorý zrevitalizoval hudobnú dráhu "muža v čiernom" a predstavil ho novým generáciám.
Podobným spôsobom Rubin oživil aj polozabudnutého pesničkára Neila Diamonda, ktorému minulý rok produkoval album 12 Songs.
V súčasnosti je zavretý v štúdiu s Justinom Timberlakom a uvažuje o produkovaní comebacku punkových The Stoogies s Iggy Popom. A sníva o tom, že by raz produkoval Boba Dylana. "Nie som si však istý, či by som sa mohol s ním rozprávať ako s ktorýmkoľvek iným človekom. Mám pocit, že je z inej planéty. Chcel by som zistiť, prečo dokáže to, čo dokáže."