Je po voľbách. Taliansko však zostáva rozdelené. Polovica sa raduje, že poslala Berlusconiho do minulosti, polovica smúti. FOTO - REUTERS
Taliansko sa rozdelilo na dve znepriatelené časti. Ľavica sa raduje z tesného víťazstva, pravica je nahnevaná, že ju o kreslá pripravilo pár tisíc hlasov. Podobne je to aj s ich voličmi.
Je to najhorší možný výsledok, zhodujú sa komentáre hlavných denníkov. Podľa nich sa Taliansko dostalo do slepej uličky, čaká ho nestabilita a handrkovanie, či opozícii dopomohli k víťazstvu machinácie s lístkami.
Neistota z najtesnejšieho výsledku v histórii krajiny sa prejavuje aj vo finančných kruhoch, oslabili sa akcie na burze a analytici skepticky hovoria, že nová vláda nebude mať dosť síl na potrebné reformy.
Líder pravice a teraz už odchádzajúci premiér Silvio Berlusconi navrhol šéfovi ľavice Romanovi Prodimu riešenie: Nedeľme krajinu a spojme sa do veľkej koalície, ako to urobili v Nemecku.
Prodi to odmietol. Podľa neho má dosť jasný mandát. Vyhral síce tesne, ale nie tak, aby bolo o jeho víťazstve pochýb. A to, že sa Taliansko rozdelilo, nie je nič mimoriadne. Podobne sú na tom vraj Nemci, Francúzi či Američania.
Ošarpaný Neapol
Ako je Taliansko rozdelené, vidieť dobre aj v južanskom Neapole. Aj tu tesne zvíťazila koalícia ľavého stredu.
Toto mesto môže byť príkladom najhorších problémov, ktoré trápia Taliansko. Ošarpané historické paláce, vysoká nezamestnanosť, kriminalita. Ulice vyzerajú tak, ako by ich neupratovali dlhé týždne.
Neapol je v ostrom kontraste s Rímom a bohatými mestami na severe. Namiesto luxusných talianskych značiek oblečenia prevládajú obchody s lacným čínskym tovarom, aj turistov je pomenej. Prežíva sa im ťažko, ak neovládajú taliančinu, s domácimi sa dohovoria len rukami.
Chudoba a rozčarovanie
Aj Neapolčania sú výsledkami znechutení. Najprv ich napínavý súboj fascinoval, v utorok vo vlaku z Ríma ešte vzrušene diskutovali o tom, kto nakoniec voľby vyhrá. Neskôr však prišla apatia po neustálom handrkovaní politikov.
"Už ma to otravuje, čakal som nejakú zmenu, ale nič sa nestalo. Po týchto voľbách je tu ešte väčšia neistota," hovorí mladý Alessandro, ktorý aj s otcom pracuje v antikvariáte v centre mesta.
Taliansky juh stále bojuje s ekonomickými problémami, neprichádzajú noví investori a ľudia musia chodiť za prácou na sever, či ďalej do Európy.
V Neapole je pri moci ľavica, snaží sa zlepšovať život. Stavia sa nová linka metra a s pomocou európskych fondov opravujú aj historické pamiatky.
Symbol úspechu
Silné postavenie má však aj pravica Silvia Berlusconiho. Je symbolom úspechu, ktorý by chceli zažiť aj tunajší. Po meste sú povylepované plagáty Forzy Italia. Romana Prodiho naopak zobrazujú ako Draculu, ktorý cicia krv ľudí.
Miliardár Berlusconi sem prišiel na svoju poslednú predvolebnú kampaň. Na hlavnom námestí ho čakalo stotisíc priaznivcov. Sľúbil im nižšie dane a viac práce.
Mnohým imponoval aj tým, že presadzuje tvrdý postup proti imigrantom. Neapol je ich prirodzeným centrom, má dôležitý prístav.
Autor: Neapol