Pôrodné v Česku je podstatne vyššie ako na Slovensku a záujem oň sa zvyšuje aj v prípade občanov Slovenska.
FOTO SME - ROMAN PATAJ
BRATISLAVA - Príspevok štátu pri narodení dieťaťa je v Česku v porovnaní so Slovenskom viac ako trojnásobný. Hovoriť o niečom podobnom aj u nás? Sľubovať mladomanželské pôžičky? Podporovať nájomné bývanie? Strany pred voľbami kalkulujú, nakoľko sa im vyplatí získavať hlasy podporou rodín.
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že táto téma môže "zabrať". Podľa sociologičky Zuzany Kusej bola praktická podpora mladých rodín, najmä pomoc s bývaním, v posledných pätnástich rokoch veľmi zanedbávaná, a téma podpory rodín preto môže vyvolať záujem.
Téma rodiny je tradičnou najmä pre kresťanské strany. KDH dávalo dôraz na rodinu v minulom volebnom období a robí to aj teraz, viaceré návrhy sú viazané na prvé manželstvo.
Podľa ministerky sociálnych vecí za SDKÚ Ivety Radičovej pilierom sociálneho programu jej strany je rodina, práca a bývanie, lebo "nie je možné robiť rodinnú politiku a nehovoriť popri nej aj o práci a bývaní". Hovorí, že chcú podporiť rôzne formy rodiny - úplnú, neúplnú či osamelých rodičov v ich životných situáciách.
Samostatné časti volebných programov venovaných rodine budú mať aj HZDS, SMK, Smer i SF. Poslankyňa SF Ľubica Navrátilová si však nemyslí, že téma rodiny "poženie" ľudí k volebným urnám, rovnako ani znižovanie daní. Skôr si myslí, že volebným ťahákom bude zníženie odvodov, a to najmä pre zamestnávateľov.
Rodičovský príspevok je dnes 4230 korún a jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa je 4460 korún.
Smer hovorí o radikálnom zvýšení podpory mladých rodín pri narodení dieťaťa, ale koľko by to malo byť, zatiaľ nepovedal. HZDS spomína 20-tisíc korún. KDH presadzuje vyššiu podporu iba pri narodení prvého dieťaťa, keď sú náklady najväčšie a pri ďalších deťoch je za zvýšenie daňového bonusu s tým, že jeden z rodičov musí pracovať.
Radičová nepovažuje takýto priamy nástroj podpory za vhodný. "Je to jednorazový príspevok, ktorý nič nehovorí o skutočných potrebách rodiny." Cieľom podľa nej nie sú príspevky, ale práca a dostupné bývanie - aj v nájomných bytoch. "Ak by sme len zvyšovali existujúce príspevky, väčšine rodín nepomôžeme, ale naopak niektoré skupiny len stimulujeme k ich zneužívaniu a k rozrastaniu detských domovov."
Čo sa chystajú ponúknuť rodinám
SDKÚ
Zvýšiť dostupnosť nájomného bývania pre ohrozené sociálne skupiny (mladé rodiny, dôchodcovia).
Zaviesť systém rodinných účtov, na ktoré by prispieval štát. Rodina by z účtu mohla čerpať prostriedky v závislosti od svojej životnej situácie. Nečerpanie z nich by znamenalo šetrenie do budúcnosti.
Zvýšiť čistý príjem rodín uplatnením rôzneho posudzovania členov rodiny pri zdaňovaní, čo pomôže rodinám s nižšími zárobkami.
Zladenie rodiny a práce - moderný systém sociálnych a rodinných služieb, aby boli dostupné pre všetkých, čo ich potrebujú.
Vytvoriť medzitrh práce, ktorý zabezpečí dostatočný príjem za prácu kombináciou sociálnej dávky a mzdy.
KDH
Obaja manželia si budú môcť v prípade prvého manželstva uplatniť pri dani z príjmu odpočítateľnú položku 100-tisíc korún.
Mladomanželské pôžičky na bývanie (štátna bonifikácia hypotekárneho úveru max. 10-tisíc ročne, počas piatich rokov v prípade prvého manželstva).
V Zákonníku práce otcovská dovolenka - týždeň plateného voľna po narodení dieťaťa nad rámec zákonnej dovolenky.
Ak nízky príjem jedného z manželov neumožňuje využiť v plnej miere odpočítateľnú položku na daňovníka, bude to možné preniesť na druhého zamestnaného manžela.
Zníženie odvodového zaťaženia prostredníctvom spoločného sociálneho poistenia manželov - zvýhodnenie na starobné poistenie o 1 percento za každých 10 rokov manželstva.
SMK
Špeciálna podpora rodiny pri narodení dieťaťa, na ktorú by prispel štát i rodičia, ale peniaze budú viazané k 18. roku.
Vytvorenie podmienok na to, aby sa matky po materskej dovolenke mohli skôr začleniť do pracovného procesu.
Podpora nájomného bývania pre mladé rodiny.
Smer
Zvažuje zavedenie štátneho príspevku k hypotekárnemu úveru. Forma príspevku by bola dávkou štátnej sociálnej podpory hradenej z kapitoly ministerstva práce.
Manželská pôžička poskytovaná Štátnym fondom rozvoja bývania.
Radikálne zvýšenie podpory mladých rodín pri narodení dieťaťa.
Zvýšenie rodičovského príspevku, ktorý sa rodičovi poskytuje, ak sa riadne stará o dieťa.
Lepšia vymožiteľnosť výživného.
HZDS
Podpora pri narodení dieťaťa, uvažujú o sume 20-tisíc korún.
Podpora rastu pôrodnosti zvýšením rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy (teraz je 6900 korún) pri narodení druhého dieťaťa.
Vytvorenie legislatívnych podmienok na prepojenie výkonu práce a materstva, tak aby neznamenalo postih pre matku za narodenie dieťaťa.
Vytvorenie podmienok na výstavbu sociálnych domov do 150 m2 a bytov do 90 m2 pre mladé rodiny a poskytnutie dotácie na výstavbu, z ktorej sa urobí odpočet pri narodení dieťaťa.
Hmotnú núdzu v súčasnosti pokladá za protiústavnú, vyrovná sociálnu pomoc u rodín, kde je viac detí, aby dosahovala pri aktivácii aj členov rodiny výšku životného minima.
SF
Zladenie pracovného a rodinného práva - podpora kratších úväzkov. Dnes je podľa SF legislatíva postavená tak, že zamestnávatelia nemajú záujem zamestnávať ľudí na kratšie úväzky, lebo je to pre nich drahé.
Zvýšenie rodičovského príspevku.