Šampanské mohol Prodi otvoriť až o tretej ráno. FOTO - SITA/AP |
Hneď potom, ako sa v pondelok o tretej popoludní zatvorili volebné miestnosti, agentúry zverejnili prvé odhady, podľa ktorých zvíťazila stredovo-ľavicová koalícia. Zabezpečila si dostatočnú väčšinu v oboch komorách parlamentu.
V televíziách sa pomaly rozbiehali volebné štúdiá, jedna odvysielala aj reportáž pod názvom Waterloo, aj keď za ním nasledoval ešte otáznik. Príspevok rekapituloval Berlusconiho politickú kariéru, úškrny, nadávky či bratské potľapkávanie s americkým prezidentom.
Ľavica sa ponáhľala s vyhlásením, že sa v Taliansku končí jedna zlá éra a začína sa nová. Berlusconiho tábor potichu vyčkával a obmedzil sa len na konštatovanie, že rozdiel je malý, a treba zrátať všetky hlasy.
Podvečer sa ich slová začali napĺňať. Inštitút Nexus zverejnil prekvapivú správu, že súčasná vládna koalícia dobieha opozíciu a Berlusconiho tábor má šance na víťazstvo.
Dovtedy mdlé televízne diskusie sa v momente rozprúdili. Politici z oboch táborov boli nervóznejší, začali sa hádať a predbiehať v tvrdeniach, že nakoniec aj tak vyhrajú oni.
Napätie sa ešte zvýšilo okolo deviatej večer. Vtedy už prieskumy naznačovali, že Berlusconi víťazí v Senáte. V dolnej komore sa viedol neúprosný boj o každé percento.
Politici stredo-ľavej koalície začínali byť nervózni. Dva roky bola v krajine jasne najpopulárnejši, v koncovke sa zdalo, že to nemusí stačiť.
Na Piazza Santi Apostoli v centre Ríma postávali celý večer stovky jej stúpencov. Mihli sa aj mladí komunisti s tričkami kubánskeho revoluciónara Che Guevaru. Namiesto fiesty však bolo všade ticho.
"Je to zvláštne, prišla som sem oslavovať pád Berlusconiho a teraz sa bojím, aby zase nevyhral," hovorila pred polnocou učiteľka na základnej škole Aneritta. Ministerstvo vnútra zverejnilo výsledky až nadránom. "Zvíťazili sme," radoval sa o tretej ráno Romano Prodi na pódiu, kde mu gratulovali kolegovia z jedenásťčlennej koalície.
Autor: Rím