ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Analytici banky povedali, že k rozhodnutiu ich viedol silný dopyt, najmä v Spojených štátoch, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Druhým dôvodom na zvýšenie odhadovanej ceny je napätá rovnováha medzi dopytom a ponukou.
Deutsche bank zvýšila odhad v čase, keď sa cena dostáva na nové maximá. Cena ropy Brent sa predpoludním zvýšila k tesnej blízkosti 70 dolárov za barel, kde ešte nikdy nebola. Americká WTI je o pár centov ďalej a tiež blízko historického maxima z vlaňajšieho augusta, keď vystúpila na 70,85 dolára za barel.
Za najvhodnejšiu investíciu v ťažbe ropy analytici Deutsche Bank považujú britský podnik BP, francúzsky Total a rakúsky OMV. Európske rafinérie sa podľa banky dočkajú tiež najvyšších marží, ktoré narastú o jeden dolár na štyri doláre za barel. Znamená to, že priemerná rafinéria by mala v budúcich dvoch rokoch zarobiť na jednom bareli štyri doláre.
Odvetvie ťažby ropy v Európe každoročne produkuje asi 6,7 miliardy barelov ropy a v rafinériách spracováva približne 4,5 miliardy barelov. Hotovostné toky ropných spoločností sa v nasledujúcich dvoch rokoch zvýšia asi o 35 miliárd dolárov. (čtk)
Za prudkým zdražením ropy je pretrvávajúci iránsky konflikt
SINGAPUR - Cenu ropy nad hranicu 69 dolárov, v prepočte 2142 korún, včera vyhnal pretrvávajúci konflikt s Iránom o jeho sporný jadrový program. Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy druhu West Texas Intermediate (WTI) sa ráno pri elektronickom obchodovaní v Ázii predával za 69,09 dolára, čo bolo o 35 centov viac, ako na záver obchodovania v pondelok. "Niektorí účastníci trhu ešte stále reagujú na minulotýždňové správy médií o jadrovom konflikte s Iránom," povedal surovinový expert Victor Shum z poradenskej firmy pre energetiku Purvin and Gertz. (tasr)