Kým manipuláciu finančných výkazov považovali takmer všetci zamestnanci za neetickú, štvrtina by pokojne pozvala obchodného partnera do striptízového klubu. FOTO - TASR |
PRAHA - Zamestnanci nadnárodných spoločností v Česku si myslia, že pre ich vedenie je zisk či rast spoločnosti dôležitejší ako etické správanie. Kým manipuláciu finančných výkazov považujú takmer všetci za neetickú, štvrtina by pokojne pozvala obchodného partnera do striptízového klubu, ukázal prieskum spoločnosti Ernst&Young.
Sedem percent opýtaných si myslí, že manažment ich firmy prisudzuje etickému správaniu prioritu. V Česku je podľa nich v centre pozornosti vedenia rast (34 percent), zisk (26 percent) či imidž spoločnosti (21 percent).
Zhruba 26 percent českých respondentov sa domnieva, že vlani sa v ich spoločnosti stal väčší počet prípadov neetického správania, než koľko bolo ohlásených. V strednej Európe je priemer 20 percent. "Posilňuje to v ľuďoch dojem, že im neetické správanie prejde," komentoval výsledok vedúci sekcie investigatívnych služieb a riešenia sporov Ernst&Young pre strednú Európu Markus Leohmeier.
Každý štvrtý opýtaný je presvedčený, že v Česku si manažment určuje iné pravidlá pre seba a iné pre zvyšok firmy. Stredoeurópsky priemer je 38 percent, v západnej Európe hodnotí "tón" udávaný vedením negatívne len 22 percent zamestnancov.
Kým manipuláciu finančných výkazov považuje za neetickú 94 percent českých odpovedajúcich, 23 percent z nich by pokojne pozvalo obchodného partnera napríklad do nočného alebo striptízového klubu. Iba dve percentá Čechov nepovažovali za etický problém poskytovať kancelárske potreby priateľom a rodinným príslušníkom. Celoeurópsky priemer je desať percent.
Iba dve percentá respondentov sa priznali, že sa minulý rok dopustili neetického správania. Priemer v strednej Európe je desať percent, v západnej osem percent. Oproti tomu každý ôsmy opýtaný Čech a každý piaty Stredoeurópan si myslí, že jeho kolegovia sa správajú horšie než on sám. "Odpoveď v zmysle 'ostatní to robia tiež' svedčí o snahe ospravedlňovať vlastné neetické správanie správaním iných," poznamenal Leohmeier.
Ernst&Young robila verejný prieskum postoja zamestnancov k neetickému správaniu a podvodom v piatich západoeurópskych a v troch stredoeurópskych krajinách vo februári a marci formou telefonických rozhovorov s pracovníkmi firiem pôsobiacich najmenej v troch krajinách a s viac ako tisíckou zamestnancov. Ernst & Young patrí medzi najvýznamnejšie svetové poradenské spoločnosti.
(čtk)