Láka ma veľké double

„Veľké double? Prečo nie? Je to lákavá odmena za tie roky driny,“ povedal pre SME americký spisovateľ JONATHAN FRANZEN, ktorý je nominovaný na cenu PEN klubu udeľovanej Faulknerovosu nadáciou. Franzen získal za román The Corrections na jeseň minulého ...


FOTO - ČTK



„Veľké double? Prečo nie? Je to lákavá odmena za tie roky driny,“ povedal pre SME americký spisovateľ JONATHAN FRANZEN, ktorý je nominovaný na cenu PEN klubu udeľovanej Faulknerovosu nadáciou. Franzen získal za román The Corrections na jeseň minulého roku Národnú knižnú cenu.

Získať obidve najprestížnejšie americké literárne ceny v jednom roku sa v doterajšej histórii podarilo v próze iba spisovateľovi Ha Jinovi - pred dvoma rokmi bodoval s románom Waiting. Double má na konte aj E. Annie Proulxová, ale za rozdielne knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokora? To neviem

The Corrections je tragikomický príbeh americkej rodiny z druhej polovice minulého storočia. „Kariéra členov rodiny, ale aj ich osobné krízy sa splietajú s množstvom ľudskej pretvárky, vykonštruovaných diplomatických riešení, vplyvom cynických médií, psychoaktívnych meditácií a novým spoločenským poriadkom po konci studenej vojny,“ povedal v rozhovore pre SME Franzen po udelení Národnej knižnej ceny.

Päťstostranový román písal Franzen sedem rokov. „Keď si na to spomeniem, obchádza ma nočná mora,“ hovorí dnes spisovateľ. „Týždne a mesiace som nepretržite sedel v tmavej izbe, obklopený tisíckami papierov popísaných poznámkami. Cítil som sa ako v jaskyni, z ktorej nebolo úniku. Takmer som z toho oslepol.“

The Corrections sa stále drží medzi top 10 rebríčka bestsellerov zostavovaného magazínom Wall Street Journal. Na jeseň minulého roku ho známa černošská moderátorka Oprah Winfreyová uviedla vo vplyvnom programe a označila za román pre súčasnú Ameriku. Jonathan Franzen toto odporučenie státisícom divákov odmietol. Vraj by mu to ako autorovi vysokej literatúry mohlo uškodiť. Na novembrovom odovzdávaní Národných knižných cien sa Oprah poďakoval.

SkryťVypnúť reklamu

„Moje predchádzajúce gesto bolo unáhlené. Pochopil som, že mi Oprah pomohla. Pokora? To neviem. Asi skôr prehodnotenie reálneho stavu.“

Spisovateľ momentu

„Jonathan Franzen nie je superman. Nie je Shakespeare ani Faulkner. Nie je tu preto, aby zachránil súčasný román. Má však veľkú devízu. Je spisovateľom momentu, ktorý vie zaujať - kritiku i davy čitateľov,“ píše Todd Leopold v recenzii na spravodajskom portáli CNN.

„Pre mňa je najdôležitejšie moje svetlo,“ zdôrazňuje Franzen. „Nechcem písať pre milióny, ale koho by nepotešilo, keď vidí, ako sa jeho knihy čítajú. Vždy som sa snažil hovoriť príbehy, ale tiež sa aj pozerať okolo seba - na Ameriku a jej tradíciu. Hodnoty v toku času.“

Jonathana Franzena (1959) magazín The New Yorker vyhlásil za jedného z dvadsiatich spisovateľov pre 21. storočie a časopis Granta jedným z najlepších mladých amerických spisovateľov. Jeho debut The Twenty-Seventh City (1988) sa stretol s pozitívnou kritikou aj slušným predajom. Aj druhú knihu Strong Motion (1992) kritici chválili, no komerčne už taká úspešná nebola. Tretí román The Corrections ponúklo vydavateľstvo Farrar, Straus and Giroux na trh v náklade vyše milióna výtlačkov.

SkryťVypnúť reklamu

Víťaz v apríli

Do súťaže o cenu PEN klubu bolo prihlásených 325 románov a poviedkových kníh. Nakoniec vybrali päť finalistov, z ktorých víťaz bude vyhlásený v apríli.

Povedľa Jonathana Franzena môžu cenu PEN klubu dotovanú 15-tisícmi dolárov získať Karen Joy Fowlerová (Sister Noon), Claire Messudová (The Hunters), Ann Patchettová (Bel Canto) a Manil Suri (The Death of Vishnu). Cena existuje od roku 1980 a jej minuloročným nositeľom je Philip Roth.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu