Romano Prodi a Silvio Berlusconi spravili z talianskych parlamentných volieb napínavé divadlo. Berlusconi bojoval o posledné hlasy ako lev, presne tak, ako to o sebe pred pár dňami vyhlásil. FOTO - REUTERS |
Talianske voľby sa zmenili na nečakanú drámu. Na jej konci bola reálna aj možnosť, že sa Silvio Berlusconi udrží pri moci. Včera to celý deň najprv vyzeralo, že po piatich rokoch vo vláde odíde do opozície. Ako sa však postupne zratávali hlasy, pravicová koalícia dobiehala ľavicu.
Prvé odhady po zatvorení volebných miestností pritom hovorili, že v oboch komorách talianskeho parlamentu zvíťazila opozícia. Mala získať 50 až 54 percent hlasov oproti 45 - 49 percentách pravice. "Je zrejmé, že Taliani sa rozhodli zatvoriť jednu veľmi škaredú kapitolu v našej histórii," hovoril Renzo Lussetti zo stredo-ľavicovej koalície. Odhadovalo sa, že sa opozícii podarilo získať aj nerozhodnutých voličov, ktorých znechutila Berlusconiho vulgárna kampaň a prísľub čo najskôr stiahnuť talianskych vojakov z Iraku. Vládna koalícia si však ešte nechcela pripustiť prehru. "Počkajme na presné čísla," povedal minister Claudio Scajola, jeden z členov Forzy Italia. Aj analytici v televíznych diskusiách zdôrazňovali, že treba počkať. Výstupy z tzv. exit pools bývajú často nepresné, čo sa už
v Taliansku niekoľkokrát v minulosti potvrdilo. O ôsmej večer sa začalo ukazovať, že mali pravdu. Berlusconiho pravicová koalícia získala mierny náskok v Senáte a po spočítaní polovice hlasov predbiehala ľavicu tesne aj v dolnej komore. Za Berlusconiho sa vyslovilo 50 percent voličov, zatiaľ čo stredo-ľavicovú koalíciu Prodiho podporilo 49,6 percenta dospelých Talianov.
Volebné miestnosti sa zatvorili včera o tretej popoludní. Účasť bola tradične vysoká, presiahla 80 percent. Z volieb totiž vzíde nielen nový parlament a vláda, ale aj prezident, ktoré volia senátori a poslanci. Mnohí Taliani preto cestovali cez víkend stovky kilometrov. "Utekám na lietadlo, aby som mohol hlasovať vo svojej meste," hovorí Paolo Saraca Volpini. V nedeľu večer sa ponáhľal na jedno z rímskych letísk, aby mohol doma v Perugii podporiť svojho kandidáta.
Silvio Berlusconi čakal na výsledky vo svojej vile pri Miláne, kde oddychoval s rodinou a priateľmi. Podvečer ho čakali v Ríme.
Šéf opozície Romano Prodi strávil v hlavnom meste celý deň. Ráno si dal kávu a predtým, ako odišiel do svojej kancelárie, povedal, že verí vo víťazstvo. Tichý a pokojný profesor z Bologne chcel potvrdiť prieskumy a po druhý raz zvíťaziť nad Berlusconim. Prvý raz proti sebe stáli v druhej polovici 90. rokov. Vyhral Prodi, jeho vláda však vydržala iba dva roky. Stabilita stredo-ľavicovej koalície je otázna aj tentoraz. Prodiho zoskupenie pozostáva z jedenástich rôznorodých strán, medzi ktorými sú radikálni komunisti. Práve oni potopili jeho prvú vládu.
Taliansko stojí pred dôležitými reformami, ekonomika rástla za posledné roky v priemere o pol percenta, čo je jeden z najslabších výkonov z celej Európskej únii. Či bude pri moci pravica, alebo ľavica, oba tábory budú musieť prikročiť k tvrdým reformám. Berlusconi sľuboval, že bude znižovať dane, zvýši investície do infraštruktúry a bude podporovať väčšiu konkurenciu v bankovníctve a telekomunikáciách.
Prodi plánoval ihneď po nástupe do funkcie liberalizovať služby, zvýšiť úľavy pre rodiny s deťmi a ponechať súčasný vek odchodu do dôchodku, ktorý chcela Berlusconiho vláda predĺžiť na 60 rokov.
Autor: Rím