KOŠICE - Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic považuje za škandalózne, že Okresný súd Košice I a Krajský súd v Košiciach, ktoré rozhodli o prepustení obvineného popradského podnikateľa Milana R. na slobodu, nerešpektujú rozhodnutie Najvyššieho súdu. Ten rozhodol, že prepustenie obvineného bolo nezákonné a uznesenia oboch súdov zrušil.
Milan R. je obvinený z 90-miliónového úverového podvodu. Spolupracovať mal pritom s dnes už mŕtvymi bossmi podsvetia Róbertom Holubom a Karolom Kolárikom.
"Keď budeme mať na Slovensku sudcov, u ktorých absentuje odvaha rozhodnúť v ťažkých veciach, nikdy nebudú nezávislými sudcami," povedal Lipšic.
Podľa Lipšica ministerstvo spravodlivosti by sa "malo zamyslieť" nad disciplinárnym postihom sudcov, ktorí ignorujú rozhodnutie Najvyššieho súdu. "Sudcovia, ktorí sa ohradzujú proti mojim vyjadreniam na ich adresu, zamlčali vážnu vec. Svojím konaním porušili zákon."
Lipšic neakceptuje výhrady Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a Súdnej rady, ktoré konštatovali, že vyslovením svojho názoru ku kauze v čase, keď ešte vec nebola ukončená, sám porušil zákon. "Rozsudok Najvyššieho súdu je jednoznačný. Potvrdil môj názor, podľa ktorého uznesenia súdov boli nezákonné, vedome zamlčujú, že Milan R. bol z väzby prepustený na základe ich uznesení protizákonne."
Podľa Lipšica by mali súdy Milanovi R. väzbu predĺžiť. Najvyšší súd to podľa neho umožňuje v prípade, keď bol prepustený na slobodu nezákonným spôsobom.
MIKULÁŠ JESENSKÝ
Sudcovia vinia Lipšica, že svojimi komentármi porušil zákon
Vyjadrenia Daniela Lipšica v čase, keď bol ministrom spravodlivosti, ku kauze popradského podnikateľa Milana R., boli podľa Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a Súdnej rady porušením zákona.
"Minister spravodlivosti, ako vrcholný orgán správy súdov, je štátnym orgánom, ktorý môže v právnom štáte len to, čo mu zákon dovoľuje. V čase, keď
rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné, zákon mu zakazuje akékoľvek komentovanie rozhodovania súdu," povedal pre SME predseda Sudcovskej rady a hovorca Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga.
Lipšic na obvinenia povedal, že "priamo k tejto kauze som sa v článku, na ktorý sa odvolávajú, nevyjadroval. Hovoril som o tom, že viem o prípadoch nezákonných rozhodnutí v rámci košickej justície. Reakcia košických sudcov je teda veľmi zaujímavá. Na to na Slovensku platí príslovie o trafenej husi".
(sen)
Vývoj kauzy Milana R.Á Júl 1997: Vznesené obvinenie pre návod na trestný čin podvodu v organizovanej skupine.
Á Júl 2001: Vydanie medzinárodného zatykača.
Á Júl 2002: Vznesené ďalšie obvinenie pre trestný čin podvodu. Milana R. zadržali v Česku.
Á Apríl 2004: Eskortovaný na Slovensko.
Á Jún 2005: Okresný súd Košice I rozhodol o jeho prepustení z väzby. Krajský prokurátor podal sťažnosť proti rozhodnutiu súdu.
Á Júl 2005: Krajský súd v Košiciach sťažnosť zamietol. Milana R. prepustili na slobodu.
Á August 2005: Minister spravodlivosti Daniel Lipšic podal na Najvyšší súd sťažnosť proti prepusteniu.
Á Október 2005: Najvyšší súd zrušil obe rozhodnutia košických súdov.
Á December 2005: Krajský prokurátor v Košiciach podal na Okresný súd Košice I návrh na predĺženie väzby Milana R.
Á Január 2006: Okresný súd Košice I nevyhovel návrhu krajského prokurátora. Krajský prokurátor podal proti rozhodnutiu okresného súdu sťažnosť na Krajský súd v Košiciach.
Minister Lipšic sa v regionálnom denníku vyjadril na adresu košických súdov. Podľa jeho vyjadrenia viackrát rozhodli nezákonným spôsobom.
Á Február 2006: Sudcovia trestného úseku Krajského súdu v Košiciach na protest proti publikovaným vyjadreniam ministra vyslovili svoju zaujatosť v tejto kauze. Zároveň požiadali Najvyšší súd, ktorý má o námietke zaujatosti rozhodnúť, aby vec košickému súdu odňal a aby o nej rozhodoval iný odvolací súd. (sen)