Zdravotníci bratislavských nemocníc z Kramárov a Petržalky prišli včera poobede podporiť kolegov z nemocnice v Ružinove, ktorých vraj tamojšie vedenie na čele s riaditeľom Valeriánom Potičným zastrašuje. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Počet štrajkujúcich nemocníc sa zvyšuje. Odvčera na celom Slovensku štrajkuje šesť veľkých fakultných a šesť stredných nemocníc.
Zdravotníci ošetrujú akútne stavy, plánované zákroky odkladajú na iný termín.
Najväčšie problémy medzi vedeniami nemocníc a štrajkujúcimi zdravotníkmi sú vo fakultných nemocniciach v Martine, Bratislave, Prešove a v Banskej Bystrici. Riaditelia týchto nemocníc požiadali súd, aby štrajk zastavil.
Podľa odborárov sú títo riaditelia naklonení ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi. Ministerstvo denníku SME neodpovedalo, či riaditeľom poradilo obrátiť sa na súd na spoločnom stretnutí minulý štvrtok.
Riaditeľ prešovskej nemocnice Peter Biroš, ktorého so Zajacom spája členstvo v Lintnerovej poslaneckej skupine, si myslí, že štrajk nemá oporu v zákone. Verí, že súd rozhodne čo najskôr.
Okresný súd už raz predbežným opatrením zastavil štrajk železničiarov pred tromi rokmi. Krajský súd neskôr jeho rozhodnutie zrušil.
Bratislavskí lekári vyzvali riaditeľa Valeriána Potičného, aby odstúpil, inak o jeho odvolanie požiadajú ministra Zajaca. Bratislavskí zdravotníci tvrdia, že riaditeľ im zakázal štrajkovať, robil na nich nátlak a porušoval Zákonník práce, keď im pred štrajkom zakázal čerpať si dovolenky a priepustky.
Potičný tiež žiadal od primárov, aby označili ľudí, ktorých majú prepustiť. Podľa primára ORL oddelenia v petržalskej nemocnici Tibora Bártu majú na to písomné dôkazy.
Riaditeľ Potičný oponuje, že za poskytovanie zdravotnej starostlivosti je zodpovedný manažment nemocnice a nie odborári.
Návrh na odvolanie riaditeľa Mojmíra Vrlíka včera zvažoval aj martinský štrajkový výbor. Vedenie totiž zrušilo prístup na internetovú stránku štrajkového výboru. Výbor tvrdí, že riaditeľ nakupuje zamestnancov a rozkladá štrajk.
Situácia medzi vedeniami nemocníc v Trnave a v Nitre konfliktná nie je. Štrajkujúci lekári sa s manažmentmi dohodli aj na vyplatení miezd, ak budú v službe.
V Bratislave a v Prešove riaditelia vyplácať mzdy za služby odmietli. Odborári tvrdia, že na zaplatenie služieb majú právo podľa ústavy.
Štrajkujúci lekári stále čakajú, že sa ich požiadavkami začne zaoberať vláda. Ministerstvo zdravotníctva však hovorí, že "konštruktívna cesta vedie cez vyjednávanie" a za príklad dáva Slovenský odborový zväz zdravotníkov, ktorí sú "blízko k dohode o kolektívnej zmluve vyššieho typu".
Štrajk však s vyjednávaním o kolektívnej zmluve zatiaľ nemá nič spoločné. Lekári a sestry sa obrátili s požiadavkmi na vyššie platy na vládu a štrajkujú na základe ústavného práva. Žiadajú aj zmenu reformy, ktorá podľa nich nevyriešila dlhoročné problémy zdravotníctva.
Zdravotníci nitrianskej nemocnice poslali list prezidentovi, premiérovi, zastupujúcemu predsedovi parlamentu i ombudsmanovi. Žiadajú v ňom o pomoc a podporu pri riešení požiadaviek. Upozornili tiež na porušovanie ľudských práv pri tomto štrajku.
Prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že list ešte kancelária nedostala. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča zdravotníci majú ústavné právo štrajkovať, ak budú poskytovať zdravotnú starostlivosť tým, ktorí ju potrebujú.
Túto stredu sa poobede o piatej na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutoční stretnutie zdravotníkov s občanmi.
(dro, sita, wm)