Sudcovia nestíhajú. Na nejednom súde je dôvodom aj to, že nemajú dosť pojednávacích miestoností. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Na rozhodnutie súdu musia ľudia čakať celé mesiace, často bez ohľadu na to, či čakanie naň brzdí možnosť vykonať ďalšie právne úkony. Súdy dnes nemajú stanovenú lehotu, dokedy musia vytýčiť prvé pojednávanie a rozhodnúť o veci. Kto márne čaká na rozhodnutie súdu, môže sa jedine sťažovať predsedovi súdu, ak nepochodí, môže sa obrátiť na Ústavný súd a následne na Európsky súd.
Advokátka Vlasta Čečotová hovorí, že súdy by mali prvé pojednávanie vytýčiť do troch mesiacov. "Najneskôr do pol roka, ale to je už skutočne horná hranica." Rovnako dlho sa čaká aj na rozhodnutie súdu, potom sa treba opäť sťažovať.
Keď advokát podá sťažnosť na prieťahy predsedovi súdu, ten si musí vyžiadať spis od zákonného sudcu, o sťažnosti rozhoduje najmenej mesiac. Kým sa spis vráti zákonnému sudcovi, trvá to niekedy ďalšie mesiace.
Ešte do augusta minulého roka ukladal Občiansky súdny poriadok sudcom vytýčiť prvé pojednávanie "najneskôr do deviatich mesiacov od podania návrhu". V pôvodnom návrhu novely chcelo ministerstvo lehotu na vytýčenie prvého pojednávania skrátiť na šesť mesiacov. Parlament však nakoniec vypustil akékoľvek lehoty.
Prieťahy v súdnom konaní sú na Slovensku veľmi časté, a práve pre ne sa ľudia najčastejšie obracajú aj na Ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ústavní sudcovia ich vlani dostali 911 a súd v Štrasburgu vlani vyniesol 19 rozsudkov, v ktorých bola Slovenská republika z týchto dôvodov označená za porušovateľa práv svojich občanov.
Sťažnosti na prieťahy sa hromadia aj u verejného ochrancu práv. Ombudsman Pavol Kandráč hovorí, že príčiny nečinnosti súdov sú často objektívne, ale na druhej strane neraz aj samy nedodržiavajú lehoty a sú príliš zhovievavé k jednotlivým stranám konania, hlavne k znalcom.
(mip, haj)
Za žalobu sa platí
Návrh na začatie konania (žaloba) podlieha súdnemu poplatku. Povinnosť platiť súdny poplatok má navrhovateľ (žalobca), ak ho súd od tejto povinnosti neoslobodil na jeho žiadosť, alebo ak nie je oslobodený zo zákona. Sadzba poplatku je uvedená v sadzobníku súdnych poplatkov.
Keďže súdny proces prebieha medzi dvoma stranami, ktoré sa snažia vyriešiť nejaký vzniknutý spor, poplatok sa vo všeobecnosti vráti jeho víťazovi a zaplatí ho ten, kto spor prehral. Poplatky nezostávajú súdom, ale stávajú sa súčasťou príjmov do štátneho rozpočtu.
Poplatok je splatný podaním návrhu na začatie konania. Ak poplatok navrhovateľ nezaplatil, súd ho vyzve, aby do určenej lehoty poplatok zaplatil. Ak tak neurobí, súd konanie zastaví.
Niektoré súdne poplatky za začatie konania
ak zákon určuje osobitú sadzbu
o rozvode 2000 Sk o neplatnosti manželstva 2000 Sk zo žaloby na náhradu škody 3000 Sk o určení či zaprení otcovstva 2000 Sk zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 5000 Sk vyrovnanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 2000 Sk návrh na obnovu konania 3000 Sk ak zákon neurčuje osobitnú sadzbu
zo žaloby 6-percentný súdny poplatok hodnoty žaloby, najmenej 500, najviac 500 000 Sk. Oslobodenie od súdnych poplatkov
Navrhovateľ môže byť oslobodený od poplatkov na základe žiadosti alebo zo zákona.
Oslobodenie na základe žiadosti
O odpustení poplatkovej povinnosti rozhoduje súd jednotlivo a občan musí dokázať, že je skutočne v hmotnej núdzi. Akým spôsobom svoje finančné pomery preukáže, nie je presne stanovené. Podľa súdnej praxe sa pomery najčastejšie preukazujú písomnými dokladmi o majetkových, zárobkových, sociálnych, zdravotných a iných osobných pomeroch (potvrdenie o príjme, potvrdenie o výške dôchodku, majetkové priznanie, potvrdenie o zdravotnom stave atď). Proti uzneseniu súdu, ktorým sa nevyhovelo návrhu na oslobodenie od súdnych poplatkov, je prípustné odvolanie.
Oslobodenie zo zákona
Niektoré súdne konania sú oslobodené od poplatkovej povinnosti zo zákona a nie je potrebné žiadať o oslobodenie. Ide o konania vo veciach napríklad opatrovníckych, starostlivosti o maloleté deti, osvojenia a povolenia uzavrieť manželstvo, spôsobilosti na právne úkony, vyslovenia prípustnosti prevzatia alebo držania v ústave zdravotníckej starostlivosti a iné.
Ako podať sťažnosť Navrhovateľ by mal po troch mesiacoch, maximálne po pol roku, dostať od súdu vyrozumenie, že konanie sa začalo, alebo dátum, kedy bude pojednávanie vytýčené, prípadne vyjadrenie o rozhodnutí. Ak sa tak po troch mesiacoch nestane, môže sa sťažovať.
Sťažnosť na postup súdu môže smerovať proti porušovaniu práva na verejné prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov alebo porušovaniu zásad dôstojnosti súdneho konania sudcami, súdnymi úradníkmi alebo zamestnancami súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva.
Anonymné sťažnosti súd nevybavuje.
O sťažnosti musí predseda súdu rozhodnúť do mesiaca, alebo písomne informovať, že si predlžuje lehotu, pretože nemohol zabezpečiť všetky podklady k prípadu. Ak nedá predseda súdu vyrozumenie, môže sa sťažovateľ obrátiť na vyššiu inštanciu, postupne na krajský súd, ministerstvo spravodlivosti, Ústavný súd a Európsky súd.
Vybavovanie sťažností.
Po podaní sťažnosti musí súd zistiť, či v danej veci boli spôsobené prieťahy v konaní alebo porušené zásady dôstojnosti súdneho konania, a odstránenie zistených nedostatkov.
Ak orgán poverený vybavovaním sťažnosti zistí, že sťažnosť je opodstatnená, prijme a zabezpečí vykonanie opatrení na odstránenie nedostatkov, a ak je to potrebné, vyvodí za vzniknuté nedostatky voči zodpovedným osobám dôsledky.
Sťažnosť musí byť vybavená do 30 dní od doručenia. V prípadoch náročných na prešetrenie možno túto lehotu predĺžiť. Sťažnosť však musí byť vybavená najneskôr do troch mesiacov od doručenia. O každom predĺžení lehoty je orgán vybavujúci sťažnosť povinný písomne upovedomiť sťažovateľa bez zbytočného odkladu, v rámci lehoty 30 dní.
O spôsobe vybavenia sťažnosti a prijatých opatreniach na odstránenie zistených nedostatkov musí byť sťažovateľ upovedomený písomne.
Ak je sťažovateľ toho názoru, že sťažnosť, ktorú podal na príslušnom orgáne súdu, nebola riadne vybavená, môže sa do 30 dní od doručenia odpovede obrátiť na vyššiu inštanciu.
Za prešetrenie sťažnosti sa platí 200 korún. Poplatok sa sťažovateľovi vráti, ak bola sťažnosť opodstatnená.
Čo sa na súdoch musí rozhodnúť prioritnePrioriou na súde sú predovšetkým rozhodnutia vo veciach týkajúcich sa maloletých detí. V týchto prípadoch ukladajú zákony súdom aj lehoty, dokedy musia rozhodnúť. Zákon o rodine hovorí, že "vo veciach starostlivosti súdu o maloletých rozhodne súd bez zbytočného odkladu, najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa začatia konania. Konanie možno predĺžiť, len ak z vážnych dôvodov a z objektívnych príčin nemožno vykonať dôkazy".
Táto lehota sa vzťahuje na rozhodnutia:
o výchove a výžive maloletých detí o styku rodičov s maloletými deťmi o styku blízkych osôb s maloletými deťmi o priznaní, obmedzení alebo o pozbavení rodičovských práv a povinností o schválení dôležitých úkonov maloletého dieťaťa, o ktorých sa rodičia nemôžu dohodnúť o zrušení, ale aj o predĺžení ústavnej starostlivosti a pestúnskej starostlivosti po dosiahnutí plnoletosti dieťaťa.