BANSKÁ BYSTRICA – Tridsaťpäť najvzornejších slovenských daňových subjektov ocenili včera v banskobystrickej centrále Daňového riaditeľstva. Kritériom výberu bola výška odvedených daní za rok 2001, daňová disciplína a výsledky kontrol daňovej správy. Podľa generálneho riaditeľa Ondreja Mráza pri výbere najlepších použili regionálny princíp, pretože v opačnom prípade by väčšina subjektov bola z bratislavského regiónu, kde sa tvorí až 53 percent príjmov do štátneho rozpočtu.
„Príjmy z dane z príjmov právnických osôb dosiahli v minulom roku 20,2 miliardy korún. Len 18 ocenených daňových subjektov odviedlo do štátneho rozpočtu takmer deväť miliárd. Príjmy od fyzických osôb predstavovali 4,6 miliardy, z toho od 17 najvzornejších subjektov 33 miliónov korún,“ zhodnotil Mráz.
Šéf daňového riaditeľstva ohlásil na tento a budúci rok niekoľko reformných krokov. Jedným z nich je aj pokus o zastavenie rastu daňových nedoplatkov, ktoré len v minulom roku dosiahli takmer šesť miliárd. Momentálne nedoplatky od 123-tisíc daňových dlžníkov predstavujú približne 68 miliárd korún, z toho reálne vymožiteľná nie je ani polovica.
Ďalšou zmenou by mal byť vznik daňového úradu pre 155 vybraných subjektov z bratislavského regiónu, ktoré sa podieľajú na plnení štátneho rozpočtu vyše 40 percentami. Elimináciu tieňovej ekonomiky by mal zabezpečiť vznik Úradu daňového preverovania, tzv. daňovej polície.
Daňovej správe podľa Mráza spôsobuje veľké problémy personálne obsadenie. Na Slovensku totiž na jedného daňového úradníka pripadá až 953 obyvateľov, čo je o 200 až 300 viac ako v okolitých štátoch. Ďalším problémom je nefunkčný sankčný systém, ktorého úpravu Daňové riaditeľstvo pripravuje. „V systéme sa prejavujú mnohé anomálie. V niektorých prípadoch má úrad možnosť udeliť pokutu, v iných je pokuta automatická,“ konštatoval Mráz.