
Búracie práce v nitrianskom cukrovare už prebiehajú.V piatok sa rozhodne, či 72-metrový komín zdemolujú trhavinou, alebo rozoberú. FOTO - AUTOR
Cukrovar otvorili v roku 1928 na mieste niekdajšej škrobárne. Pri dennej kapacite 80 vagónov repy tam pracovalo dvesto zamestnancov. Pred 2. svetovou vojnou sa počet robotníkov počas kampane zvýšil na 550. Aj po vojne to bol jeden z najväčších nitrianskych podnikov.
Cukrovar a konzerváreň boli v roku 1992 sprivatizované. Onedlho dostali zamestnanci výpovede a výroba sa už nikdy neobnovila. „Podnik na tom nebol zle,“ hovorí jeden z bývalých zamestnancov. Špekulácie o likvidácii prekryl fakt, že cukru je vo svete nadbytok. To neskôr potvrdilo aj zatvorenie najstaršieho slovenského cukrovaru v neďalekých Šuranoch.
Nový účel doteraz získala len časť pozemkov. Výrobné haly a komín sa búrajú až po desiatich rokoch. Továreň postupne rabovali, kvôli kovom sa tam často vybrali bezdomovci. Ani dnes nie je problém dostať sa do areálu.
Búracie povolenie nadobudlo právoplatnosť začiatkom januára. Zmiznú haly, vápenka, kockáreň, nádrže a ďalšie objekty. V areáli sú robotníci, ktorí obíjajú tehly a očistené ich ukladajú na plochu, kde stáli v minulosti kopy cukrovej repy.
Na stavbách je použitý eternit, pre ktorý vydal štátny okresný hygienik pokyny na manipuláciu a uloženie na skládku. „Majitelia nám budú musieť predložiť všetky doklady, ako bolo naložené sodpadmi, a my to prekontrolujeme,“ hovorí pre SME vedúca odboru životného prostredia Okresného úradu v Nitre Eva Paulisová.
Uvažuje sa, že časť konštrukcie bude rozpojená trhavinou. Platí to aj pre komín. „Podľa technického projektu by sa použilo 192 elektronických rozbušiek a 33 kilogramov Danubitu. Dnes nie je problém položiť vysokú, ale nízku stavbu,“ vysvetľuje Imrich Mažár z Obvodného banského úradu Bratislava. Nevýhodou odstrelu je povinná uzávera priestoru v okruhu 72 metrov. Odstaviť by sa musela železničná aj cestná doprava a blízke domy by museli ich obyvatelia opustiť. Už včera však robotníci zhadzovali tehly z vrcholca a sutina padala aj na blízku frekventovanú cestu.
Súčasný vlastník, bezpečnostná služba Bonul zatiaľ nezverejnila, na čo uvoľnené pozemky s výmerou takmer 4,5 hektára využije.
JURAJ GERBERY