Centrálna jednotka boja proti korupcii Úradu vlády navrhuje doterajšiu smernicu vlády, podľa ktorej verejnosť môže vplývať na prípravu zákonov, nahradiť zákonom. „Umožnil by prehľadnosť a otvorenosť procesu prípravy zákonov. Ak bude verejnosť aktívna pri príprave zákonov, posilní sa legitimita rozhodnutí vlády a parlamentu a zvýši sa spoločenská prijateľnosť zákona po schválení,“ hovorí právnik Erik Láštic, spoluautor návrhu zákona. „Môže to prispieť k zlepšeniu kvality prijímaných zákonov.“
Dnes majú možnosť ovplyvňovať zákony najmä rôzne profesijné komory a záujmové skupiny. Niektoré zo zákona, iné si hľadajú svoje cestičky. „Šance ‘lobovať‘ sa čiastočne vyrovnajú,“ verí zákonu podpredseda vlády Ivan Mikloš.
Návrh počíta s tým, že na pripomienkovanie verejnosti bude musieť byť predložené aj každé všeobecne záväzné nariadenie v obci a vyššom územnom celku. „Obce budú mať povinnosť zverejniť návrh nariadenia 15 dní pred plánovaným zasadnutím. Občania budú môcť zaslať pripomienky,“ hovorí Láštic.
Ministerstvá, vláda či mestské zastupiteľstvá sa budú musieť zaoberať každou pripomienkou. Ak zamietnu tzv. významnú pripomienku, za ktorou stojí viac ako 300 občanov alebo organizácií (v obciach 10 percent obyvateľov), musí sa uskutočniť rozporové konanie medzi zástupcami predkladateľa a navrhovateľmi.
Zamietnutie pripomienky musia úradníci podložiť faktami, nepostačí napríklad tvrdenie, že pripomienka nezodpovedá filozofii zákona. Konečné rozhodnutie, tak ako doteraz, bude na parlamente.
Autori zákona neočakávajú, že by sa pripomienky občanov začali masovo hrnúť. Tí nie sú príliš aktívni. „V prvej fáze očakávame, že sa budú zapájať najmä mimovládne organizácie a záujmové združenia,“ hovorí Mikloš.
Zákon o vstupe verejnosti do legislatívneho konania chce Mikloš posunúť do parlamentu už v apríli, aby ho bolo možné prijať ešte v tomto volebnom období.