Máte pocit, že odmlky vo vašom slovnom prejave sa predlžujú, zabúdate čoraz častejšie, hoci do dôchodku je ešte ďaleko.
Bez telefónneho diára by ste neboli schopní zatelefonovať viac ako trom ľuďom.
Dali ste si okuliare do špajze a prášok do pečiva ste našli v šuplíku? Stáva sa vám to čoraz častejšie?
Každý vie, že už po týždennom uľahnutí na lôžko svaly ochabnú a ich rozhýbanie býva väčšinou dosť bolestivé. Zlenivené mozgové bunky však žiadne varovné signály bolesti nevysielajú, a tak si človek často neuvedomí, ako rýchlo sa jeho schopnosť premýšľať stráca.
Scvrkáva sa aj vám?
Oblasti mozgu, ktoré nie sú namáhané, sa „scvrkávajú“ už po 25. roku života. Kto vykonáva otupujúcu, jednoduchú, jednotvárnu prácu a ani vo voľnom čase svoj mozog zvlášť nenamáha, musí rátať s poklesom IQ až o 20 bodov.
„Väčšina ľudí so svojimi duševnými schopnosťami skutočne hazarduje. Len málokto si uvedomuje, že k tomu, aby sa človek v zdraví dožil vysokého veku, nestačí len zdravá strava a dostatok pohybu. Cvičiť treba nielen telo, ale aj sivé mozgové bunky. Kto viac premýšľa, dlhšie žije,“ hovorí neurológ Jaroslav Toman.
Ľudia v aktívnom veku, ktorí sú so svojimi duševnými schopnosťami spokojní, si pamäť väčšinou nijako zvlášť udržiavať nemusia. Nemali by však prepadnúť falošnému mýtu, že v strednom veku je zabúdanie už celkom normálne. Nie je.
„V skutočnosti možno niečo podobné tvrdiť až o ľuďoch, ktorí úspešne prekročili osemdesiatku,“ tvrdí MUDr. Toman.
Ten, kto duševne nestarne, obyčajne žije dlhšie, ľahšie sa lieči a rýchlejšie uzdravuje, potvrdzujú aj psychoterapeuti. (uj)