Kdesi som čítal prirovnanie, že ak Litecký-Šveda je hlavou slovenskej bluesovej scény, Juraj Turtev je jej srdcom. Aj keď o subjektívnosti alebo objektívnosti citátu si môžeme myslieť svoje, je nesporné, že Turtev je už roky jednou z jej najvýraznejších a určite aj najdôležitejších postáv. Je to nadšenec, ktorý pre blues žije a robí preň viac ako ktokoľvek iný. Ak sa vraví, že každý hrá to svoje blues, najrôznejšie Turtevove muzikantské projekty sú dôkazom, že aj to isté blues sa dá hrať rôznymi spôsobmi a vyjadriť odlišnými formami.
Bluesweiser je skupina, ktorá je už takmer dve desaťročia spojená s Turtevovým menom, ale aj s históriou slovenského blues. Kapela vznikla ešte kedysi v osemdesiatych rokoch a ako sa postupne menila slovenská bluesová scéna, menila sa aj tvár Bluesweisera. Z pôvodného relatívne osamoteného zoskupenia sa stala legenda, viac-menej kontinuálne kráčajúca svojou cestou, z pôvodne akustickej, resp. poloakustickej formácie sa stala „šliapajúca“ elektrická kapela.
To, že Bluesweiseru vychádza oneskorený debut práve v českej Indies, je výrazom uznania a zároveň aj postavenia, aké si vybudovali slovenskí bluesmeni práve v Česku. Pamätníkov, spomínajúcich na niekdajší Bluesweiser, môže jeho dnešná podoba trochu zaskočiť, pretože ten terajší je dobre fungujúci band s rozptylom od tradičnej bluesovej dvanástky cez r&b až po funkujúce blues. To isté široké spektrum vidíme aj vo výbere dvanástich pesničiek - od pôvodných skladieb Ďura Turteva, Jána Liteckého-Švedu a Ivana Tomoviča až po svetové mená ako Albert Collins, Robert Lockwood Jr. alebo Dave Hole.
Hneď v úvodnej You Got The Blues dávajú Turtev i Bluesweiser jednoznačne najavo, že viac než o nejaké pietne chápané bluesové trúchlenie tu pôjde skôr o funk-bluesovú veselicu. Turtev sa hrá s melódiou, komunikuje so spoluhráčmi a ich nástrojmi, spevom a farbou hlasu občas pripomenie Petra Lipu, oveľa viac sa však vkladá do atmosféry piesní, pohráva sa s frázovaním aj s výrazom. Tanečnosť bluesweiserovského blues podčiarkujú dychy, ktoré robia z niekoľkočlennej kapely malý big band a atmosféru zas umocňuje jemne podfarbujúci spev bluesovej dámy Sylvie Josifoskej, ktorý sa dopĺňa s turtevovskou strohosťou v ideálnej kombinácii. Paradoxne, na rozdiel od akustickej platne Kľud a piesok, kde jednoznačne dominuje slovenčina, v bluesweiserovej polohe akoby sa Turtev oveľa voľnejšie cítil v anglických textoch.
Ak si vedľa seba položíme oba doposiaľ vydané albumy s Turtevovou visačkou a zamiešame s jeho ďalšími realizovanými i pripravovanými projektmi, neúnavným muzicírovaním, využívajúcim každú príležitosť na koncerty alebo hoci len na nezáväzné jamovanie, je zrejmé, že tento bluesman má dosť energie a nápadov, aby sa človek mohol tešiť na hociktorý z nasledujúcich turtevovských projektov.
Autor: Miloš Janoušek(Autor je pesničkár a publicista)