Obavy z povodní sa nakoniec nepotvrdili a voľby prebehli v ohrozenom Visegráde bez problémov. FOTO - TIBOR SOMOGYI |
rozbila dokonca betón a asfalt vozoviek v centre a čiastočne ho zaplavila.
"Prišli ste cez Dömsöd? Už je tam cesta priechodná?" pýta sa zástupca notára Tivadar Tóth. "Desať dní som nebol doma, prespávam tu na úrade."
Podobne ako primátor Sándor Hadházy z opozičného Fideszu však nepredpokladá, že by záplavy voľby nejako výraznejšie ovplyvnili. "Čo sme dostať mali, to sme od štátu dostali," odpovedá Hadházy zdržanlivo na otázku, ako je mesto spokojné s pomocou vlády. "A keď sme to nedostali, museli sme si pomôcť sami," naznačuje Tóth, že so všetkým predsa len neboli spokojní.
Záplavy neovplyvnili ani volebnú účasť. "To najhoršie už máme za sebou. Hrádze ešte treba strážiť, ale už na nich netreba pracovať," hovorí Tóth.
Vo Visegráde bývajú uvedomelí občania. Volebná účasť tu pred štyrmi rokmi presiahla aj rekordnú celoštátnu úroveň. Mesto tiahne politicky skôr doprava. Primátor Hadházy stojí na jeho čele nepretržite 16 rokov.
Visegrád leží na brehu Dunaja neďaleko hraníc so Slovenskom. So svojimi 1700 obyvateľmi je pravdepodobne najmenším mestom v Maďarsku. Štatút mesta získal vďaka historickej tradícii, v minulosti bol sídlom uhorských kráľov. Drvivá väčšina ľudí tu dnes žije z turistiky.
Politickú orientáciu mesta pravdepodobne mierne narúša hlasovanie miestneho domova seniorov, ku ktorému sa vydali poobede štyria členovia volebnej komisie s prenosnou urnou. Hlasovanie sprevádzali nečakané komplikácie. Väčšina zo skoro stovky starých ľudí sa dopredu nezapísala na zoznam záujemcov o prenosnú urnu, a preto aj keď vystáli dlhý rad, hlasovať nemohli. Atmosféra je napätá, seniori obviňujú vedenie domova, že ich o tejto podmienke dopredu neinformovalo.
Aj keď obyvatelia domova odmietajú povedať, komu svoj hlas dali, z ich rečí je pravdepodobné, že volili ľavicových socialistov. "Mali sme dosť rokov, aby sme sa naučili, ako hlasovať," hovorí jedna z bielovlasých stareniek.
Autor: Visegrád