VIEDEŇ - Európska únia sa potrebuje viac otvoriť podnikaniu a urobiť väčší pokrok v otváraní vnútorného trhu, povedal rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser počas stretnutia neformálneho Ekofinu v Rakúsku. Ekofin je výbor ministrov financií členských štátov únie.
Ministri financií nerozhodovali o konkrétnych veciach, témou bola diskusia o globalizácii. Prizvali si k nej zástupcov niektorých firiem ako Volkswagen, Nestlé či Telefónica, aby im hovorili o praktických príkladoch prekážok, ktoré bránia rozvoju podnikania.
"Diskusia bola intelektuálne stimulujúca, ale bez konkrétnych záverov, všetci sa zaklínali, že regulácia je prehnaná a že vnútorný trh EÚ potrebujeme otvoriť," povedal český veľvyslanec v Bruseli a šéf českej delegácie na rokovaní Jan Kohout. Napriek tomu, že všetci vedia, čo treba robiť, neočakáva, že by sa členské štáty zhodli napríklad na konečnej podobe smernice o službách.
Briti chcú skupinu
Naďalej zostáva otvorená ako ďalej v liberalizácii kľúčových sektorov, ktorá by mala pomôcť hospodárskemu rastu a zamestnanosti. Britský minister financií Gordon Brown navrhol vytvoriť skupinu nezávislých expertov, ktorí by vypracovali analýzu sektorov, v ktorých otvorenie trhu a konkurencia zatiaľ viazne.
Proti bol francúzsky minister financií Thierry Breton. Podľa neho by išlo len o ďalšiu byrokraciu. K Bretonovi sa pripojil aj eurokomisár únie pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia. Pripomenul, že dohľad nad trhom má v popise práce Európska komisia, ktorá má dostatok nezávislých odborníkov.
Komisár súhlasil s tým, že treba zlepšiť chod vnútorného trhu, ale ďalšiu expertnú skupinu podľa neho zakladať netreba. Postačí, ak členské štáty napravia niektoré nedostatky, pre ktoré komisia uložila viac ako dve tisícky sankčných opatrení. Nevyhla sa im ani Veľká Británia.
Francúzi majú radi výnimky
Podľa Bretona by si niektoré citlivé sektory zasluhovali osobitné zaobchádzanie, teda výnimky z pravidiel únie. Napríklad vodohospodárstvo, poľnohospodárstvo či energetika, kde Francúzsko naposledy zablokovalo prevzatie energetickej skupiny Suez talianskou spoločnosťou Enel cez plán na zlúčenie Suezu s Gaz de France. "Potrebujeme odlišné pravidlá pre tieto sektory," povedal Breton. Jeho nápad ostatných ministrov nenadchol. (čtk)