BRATISLAVA – Dnes o 17.00 h nastúpia futbalisti Slovenska na piaty zápas kvalifikácie o postup na MS 2002 v Trnave proti Azerbajdžanu. Rozhoduje Costas Kapitanis z Cypru, delegátom UEFA je Talian Pierluigi Pairetto. V zápase ide nášmu mužstvu o udržanie kontaktu so Švédskom a Tureckom a potvrdenie výkonu i bodu z Turecka.
Na dnešný duel nebudú z pôvodného kádra k dispozícii obrancovia M. Timko a R. Kratochvíl, novým mužom v kádri trénera Jozefa Adamca je M. Ujlaky. Káder aj 19-členný, s tromi brankármi Königom, Bučekom a Hýllom. Na zápas však môžeme ohlásiť iba 18-členný káder.
„Nebude to prechádzka, súper má rýchlych útočníkov, a tak si musíme dávať pozor najmä na ich brejky. Prvoradá je disciplína, a ak k tomu pridáme stopercentný výkon, môžeme potvrdiť bod z Turecka. Súpera nepodceňujeme a chceme vyhrať hoci aj o gól,“ konštatoval J. Adamec.
O nasadení aj proti slabšiemu dodal, že legionári, ako napríklad Varga či Tomaschek, už vedia, o čo ide, a podľa toho nasadia tempo. „Či je súper silný, alebo slabý, vždy treba hrať za seba na maximum. Dá sa to. Mužstvo sa v tomto smere už spoznáva, zohráva. Inak však pristupujú k nárokom takzvaní makači a inak víťazné typy hráčov.“
Menšie zdravotné problémy I. Dema a V. Labanta sa zmenili k lepšiemu a sú k dispozícii.
„Oproti Turecku príde v základnej zostave určite minimálne k jednej zmene. V každom prípade čakáme podporu publika. Hráči v Istanbule niečo dokázali a teraz sú na rade diváci. Budeme potrebovať, aby nám pomohli. Tureckí to vedia,“ dodal slovenský kormidelník a pridal skúsenosť z Istanbulu. „Diváci boli na štadióne dávno pred rozcvičkou. Pozorne sledovali tréning. Vyvolávali si k jednotlivým tribúnam hráčov. Každý prišiel, poslal pozdrav alebo povzbudivé gesto do hľadiska. Diváci takto doslova žili s mužstvom.“
Výpravu Azerbajdžanu sprevádza jeden novinár a asi 25 až 30 fanúšikov. Tréner Igor Ponomariov vraví, že jeho mužstvo nastupuje vždy s úmyslom vyhrať. Azerbajdžan remizoval v sobotu s Moldavskom 0:0, získal prvý bod, ale prišiel o jedného vylúčeného a má viac zranených. Hoci v kvalifikácii nestrelila táto kaukazská republika z bývalého ZSSR ani gól, tréner je optimista. „Raz sa to musí zmeniť. Radi by sme si bilanciu vylepšili a prekvapili,“ dodal s úsmevom.
JÁN MIKULA