Ľubomír Plai šéfoval úradu, ktorý končí 1. júna. FOTO - ARCHÍV TASR |
Úrad existoval štyri roky. Gašparovič včera ČTK povedal, že pôsobnosť úradu prejde na niektoré rezorty, "takže nič sa nestane, keď tento úrad nebude". Gašparovič včera uznal argument SDKÚ, ktorá zrušenie iniciovala, že "úrad nefungoval pružne".
Odporcov novely prezidentovo rozhodnutie prekvapilo.
Podpredseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž povedal, že za týchto okolností môže nastať pomerne veľká destabilizácia štátnej správy, keď sa voľbami zloženie vlády zmení. "Vraciame sa na samý začiatok," tvrdí.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková je presvedčená, že zrušenie úradu povedie "k výraznej politizácii celej štátnej správy" a raz sa bude "za veľké peniaze naprávať", pretože napríklad vzdelávať úradníkov niekto bude musieť.
Aj predsedu úradu Ľubomíra Plaia prezident prekvapil. Zo zasadnutia výboru OECD pre verejnú správu v Paríži Gašparovičovi odkázal, že "mal výnimočnú príležitosť prejaviť sa ako štátnik" brániaci záujmy občana. Takým záujmom "určite nie je skladať sa na platy úradníkov lojálnych politickým stranám".
Plai sa ešte v stredu stretol s prezidentom, ktorý si iba vypočul jeho argumenty.
Novela bude v každom prípade vyhovovať politikom, ktorí sa dostanú po voľbách k moci. Ministrom či vedúcim úradov ministerstiev sa uvoľnia ruky, budú môcť bez udania dôvodu odvolať priamo podriadeného riadiaceho úradníka. Konkrétne môže ísť o vedúcich sekcií či inak nazvaných útvarov.
Aj Smer a SF, strany, ktoré najviac proti novele brojili, by tak mohli zo situácie ťažiť. Martináková takéto uvažovanie pokladá za scestné a krátkozraké. Ak neskoncujeme s povolebným rozdávaním "trafík" v podobe niektorých úradníckych miest, "tak nikdy štátnu správu neurobíme profesionálnou a nezávislou", mieni.
Hoci aj podľa Číža úrad bol opodstatnený, rekonštruovať ho "jednoducho nejde". (joč, iš)