Včera mu však výbor aj predseda parlamentu Béla Bugár (SMK) poskytli nové informácie, podľa ktorých sa Kováčovej pôsobenie v SNS a SIS prekrýva. Podľa zákona nesmú byť príslušníci SIS politicky aktívni.
Pittner povedal, že tieto informácie preverí a bude konať. Pittner tiež preverí podozrenie, že v SIS ju už raz pre SNS prešetrovali.
Podľa okresných novín Prima v Leviciach Kováčová bola ešte koncom roku 2002 poslankyňou v miestnom zastupiteľstve za SNS. Pittner nechcel povedať, odkedy je Kováčová oficiálne v SIS. Vylúčil len, že by ju do SNS nasadila SIS.
Výbor okrem toho riešil to, prečo sa Kováčová vypytovala pracovníka Špeciálneho súdu na kauzu starostu Rače Pavla Bielika obvineného z korupcie. Poslanci uverili Pittnerovi, podľa ktorého preverovala uchádzača o zamestnanie v SIS.
Kováčovú médiá nasnímali, keď zo súdu odchádzala, potom ju na záberoch spoznali jej bývalí kolegovia v Leviciach ako Danu A., členku SNS. Bola zástupkyňou prednostu okresného úradu a učila na základnej škole.
Predseda výboru Viliam Soboňa (HZDS) síce chápe Pittnerovu obranu Kováčovej v kauze Bielik, ale napriek tomu "sám neviem povedať, ako to v skutočnosti bolo".
Kováčová pracovníkovi súdu o Bielikovej kauze povedala, že "vec skĺzla inak, ako sme chceli" alebo "máme o tom veľa informácií". Soboňa priznáva, že je "ťažko možné vysvetliť", prečo sa vôbec pýtala na kauzu Bielik.
Kováčová je manželka vysokého funkcionára SIS. Podľa Bélu Bugára Pittner im vo výbore povedal, že takéto vzťahy sú v zahraničných spravodajských službách len vítané. Na otázku, či jej manžel nevedel, že príslušník SIS nesmie byť v politickej strane, Bugár odvetil, že "mohol vedieť". Nechcel komentovať to, či by aj Kováčovej manžel nemal byť preverovaný.
Verí Bugár tomu, že Kováčovú do SNS nenasadila SIS? "Nie je dôležité, v čo verím ja, nemám ilúzie o činnosti niektorých predstaviteľov SIS a tvrdím, že nie o všetkom musí vedieť riaditeľ," povedal.
"Som presvedčený, že SIS pracuje v rámci svojich zákonných možností dobre a úspešne," povedal člen výboru Jozef Miklušičák (KDH). (mož)
Pittner chce zistiť, kto vyzradil Kováčovej pravé meno
Riaditeľ SIS Ladislav Pittner pripravuje trestné oznámenie pre vyzradenie Kováčovej pravého mena. "Je to vážna vec," povedal s tým, že podobný prípad nedávno riešili aj v USA.
Kováčovej pravé priezvisko publikoval v týždenníku Domino fórum novinár Milan Žitný a potom ho zverejnila aj STV. "Pán Pittner odvádza pozornosť od vážneho problému, ktorý má v SIS. Pani Kováčová nebola príslušná robiť bezpečnostné previerky uchádzačov, to má v náplni práce úplne iný útvar v SIS," povedal Žitný.
Šéf spravodajstva STV Roland Kyška je presvedčený, že zákon neporušili. "My sme len zverejnili, že existujú ľudia, ktorí ju poznajú pod inou identitou," povedal.
SIS podala trestné oznámenie na novinárov aj vtedy, keď napísali, že šéfom kontrarozviedky je ich bývalý kolega Peter Tóth. Polícia sa snažila zistiť, kto im to povedal, ale nikoho neobvinila.
Americké súdy konali razantnejšie. Keď novinári vyzradili pravé meno agentky CIA Valerie Plameovej, žiadali od nich meno svojho zdroja. Najdlhšie odolávala reportérka denníka The New York Times Judith Millerová. Prehovorila až po 85 dňoch vo väzení.
Ide o jeden z najväčších škandálov prezidenta Georgea Busha, ktorý išiel do Iraku aj s argumentom, že Saddám Husajn sa snažil získať urán na jadrovú zbraň v africkom Nigeri.
Bývalý americký veľvyslanec Joseph Wilson prezidenta v novinách napadol, že je to výmysel. Práve Wilson mal z poverenia CIA preverovať, ako to je s nigerskou stopou. Jeho záver bol, že Saddám tam urán nekupoval. Prezident však túto informáciu používal ďalej.
Publicista Robert Novak napísal, že Wilsona poverila úlohou jeho vlastná manželka - agentka CIA Valeria Plameová. Špeciálna prokuratúra hľadala, kto z Bieleho domu agentku vyzradil. Bol to Lewis "Scooter" Libby, poradca viceprezidenta Dicka Cheneyho. Práve včera zverejnil súd, čo Libby povedal pred porotou - identitu Plameovej mu vraj vyzradil viceprezident Cheney a súhlasil s tým aj prezident George Bush. (kos, mož)