Výsledok zajtra sa začínajúcich maďarských parlamentných volieb môžu výrazne ovplyvniť aj záplavy, ktoré dnes Maďarsko ohrozujú. Nikto však nevie ako.
"Napríklad, ak bude na vidieku veľa ľudí zamestnaných záchranou svojich domovov, môže to poškodiť Fidesz, ktorý tam má viac voličov," hovorí o jednej z možností politológ Ferenc Kumin. Naopak, voliči sa môžu nahnevať na vládu, že zanedbala protipovodňové opatrenia a pri urnách jej to zrátajú. Záplavy v každom prípade voľby už ovplyvnili inak. Zo spravodajstva vytlačili politické správy a v obciach odrezaných vodou pripravujú rozvážanie na člnoch.
Predpovedať výsledok volieb je prakticky nemožné. Posledné prieskumy smú agentúry publikovať najneskôr osem dní pred voľbami. Podľa nich bola podpora oboch veľkých strán, vládnych socialistov aj opozičného Fideszu, vyrovnaná. U niektorých veľmi mierne viedli socialisti.
Tri agentúry robili prieskumy aj po stredajšej televíznej debate premiéra Ferenca Gyurcsánya a lídra Fideszu Viktora Orbána. Zaznamenali jasné víťazstvo Gyurcsánya a posun preferencií smerom k socialistom. O týchto prieskumoch sa však hovorí iba v kuloároch, oficiálne ich publikovať nemohli.
Výsledok volieb môže rozhodnúť, či sa do parlamentu okrem veľkých dostane aj niektorá z menších strán. Podľa prieskumov na to má reálnu šancu menšia vládna liberálna strana. Ak by sa do parlamentu dostala ako tretia, a z menších strán iba ona, s veľkou pravdepodobnosťou by aj po voľbách pokračovala súčasná koalícia.
Výsledok volieb je ťažké predpokladať aj pre zložitosť volebného systému. O osude skoro polovice mandátov sa rozhoduje v miestnych jednomandátových obvodoch. Vo väčšine prípadov sa tak stane až v druhom kole volieb 23. apríla.
Aj keď to razantne popierajú, obe strany sa pravdepodobne pripravujú na to, že sa budú snažiť voličov ovplyvňovať do poslednej chvíle, do uzavretia volebných miestností. Obe vraj majú pripravené zoznamy sympatizantov a chcú kontrolovať, kto z nich už odvolil a koho treba ešte aj v deň volieb presviedčať, aby šiel urnám.
Vyhranená je najmä kampaň Fideszu, ktorá má dva ciele. Maximálne zmobilizovať vlastných voličov a voličov socialistov, naopak, presvedčiť, že môžu pokojne zostať doma. Tomu zodpovedajú Orbánove verejné vystúpenia. Sú veľmi radikálne, ak hovorí k vlastným a, naopak, umiernené, ak ho sleduje aj druhá strana. Príkladom bola spomenutá volebná debata, keď budil Orbán skoro dojem porazeného človeka, ktorého sa už netreba báť. "Je to však veľmi riskantná taktika. Všetko závisí od toho, ako sa budú správať voliči socialistov," hovorí politológ Gábor Török.
maďarské voľby: súboj dvoch strán
Tohtoročné maďarské voľby sa zredukovali na súboj dvoch strán, vládnych ľavicových socialistov a opozičného pravicového Fideszu, ktorý však má tiež ľavicový ekonomický program. A na súboj dvoch mužov, premiéra Ferenca Gyurcsánya a lídra opozície Viktora Orbána.
Ferenc Gyurcsány
- začínal ako aparátnik komunistického zväzu mládeže
- aj vďaka kontaktom z politiky sa stal jedným z najbohatších Maďarov
- do politiky sa vrátil ako poradca predchádzajúceho premiéra Medgyessyho
- po Medgyessyho páde ho v roku 2004 nahradil v kresle premiéra
- hlása dokončenie transformácie postkomunistickej strany na modernú blairovskú sociálnu demokraciu
- druhý raz ženatý, má štyri deti
Hlavný volebný slogan Nové Maďarsko
Viktor Orbán
najcharizmatickejší, ale aj najkonzervatívnejší maďarský politik
- zakladateľ Fideszu, hrdina z doby pádu komunizmu
- stranu vedie pevnou rukou od roku 1993
- pôvodne radikálne liberálny Fidesz premenil na národne konzervatívne zoskupenie
- v rokoch 1998 až 2002 bol premiérom Maďarska
- ženatý, má päť detí
Hlavný volebný slogan
Solidárne Maďarsko
Volebný systém: Odhad volebných výsledkov sťažuje zložitý volebný systém, kombinujúci pomerný a väčšinový systém. Z 386 poslaneckých mandátov jednokomorového parlamentu sa o 210 mandátoch rozhoduje v prvom kole volieb podľa územných a jednej celoštátnej kandidátky. O 176 kreslách sa naopak rozhoduje v jednomandátových volebných obvodoch. Môže sa tak stať už v prvom kole, ak jeden z kandidátov získa viac ako 50 percent hlasov. Inak postupujú traja najúspešnejší kandidáti do druhého kola, ktoré nasleduje dva týždne po prvom. V ňom vyhráva kandidát, ktorý získa najviac hlasov