Nechtík lekársky. FOTO - IT |
Väčšinu z nich sejeme na jar na osobitný záhon liečiviek ako medziplodinu medzi zeleninou, ale aj na balkóny a terasy do vhodných nádob. Výhodné je ich pestovanie z predpestovaných priesad, ktoré sadíme až od polovice mája. Pestovanie medzi porastom zeleniny alebo na okraji záhonov umožňuje odpudiť niektorých škodcov záhradných rastlín a prilákať včely na ich opeľovanie. Určité druhy možno využiť aj na posilnenie ich rastu a zvýšenie odolnosti proti chorobám i škodcom.
Viaceré odrody liečivých a koreninových rastlín pestovaných v záhradkách a na poli sú zapísané v Listine registrovaných odrôd SR. Zo svetlomilných druhov sú to divozel veľkokvetý, odrody Zlata, levanduľa lekárska (Krajová), náprstník vlnatý (Krajový a Progres), nechtík lekársky (Plamen), palina dračia - estragón (Ruský krajový), rumanček kamilkový (Bohemia, Bona a Goral), saturejka záhradná (Pikanta), šalvia lekárska (Krajová), tymián - dúška tymiánová a yzop lekársky (Blankyt). Z tieňomilných rastlín je to ligurček lekársky (Magnus).
Z ostatných odrôd znášajúcich aj čiastočne zatienené polohy sú to archangelika lekárska (Jizerka), bazalka pravá (Dark Opal, Lettuce Leaf, Litra, Ohře, Pallanano compatto a ďalšie), benedikt lekársky (Krajový), fenikel obyčajný (Moravský), horčica biela (Zlata), ibiš lekársky (Moravský a Robusta), ihlica roľná (Renata), jablčník obyčajný (Moravský), jastrabina lekárska (Běla), konopnica žltkastobiela (Jantar), koriander siaty (Hrubčický), lopúch väčší (Herkules), majoránka (Marcelka), mäta pieporná (Mentola, Multimmentha, Perpeta), medovka lekárska (Melisa, Citra), pamajorán obyčajný (Oregano), pestrec mariánsky (Silyb), rasca lúčna (Kepron, Prochan a Rekord), rebríček kopcový (Alba), repík lekársky (Krajový a Topas), skorocel kopijovitý (Libor a Svätojánsky), slez maorský (Krajový) a valeriána lekárska (Širokolistá, Trazalyt a Úzkolistá).
Viaceré z týchto rastlín možno zberať aj v prírode, najmä na lúkach, pasienkoch, v lesoch a na stráňach.