BRATISLAVA - Voliči môžu zamiešať poradím na kandidačných listinách politických strán, ak využijú možnosť krúžkovania kandidátov. Kto získa aspoň 3 percentá prednostných hlasov, môže sa posunúť vyššie až na voliteľné miesto.
Pred štyrmi rokmi platilo kvórum 10 percent na prednostné hlasy a iba poslancovi SMK Árpádovi Duka-Zólyomimu sa podarilo prekrúžkovať na 4. miesto z 23. nevoliteľného.
Ak by sme vychádzali z výsledkov volieb v roku 2002, tak kandidát HZDS by dnes pri 3-percentnom kvóre potreboval 16 820 hlasov, kým volič KDH iba 7116 hlasov.
Faktom je, že ľudia doteraz akosi z povinnosti spravidla krúžkovali lídrov strán, ak to vôbec robili. Podľa sociológa Pavla Haulíka sa o prednostných hlasoch málo hovorilo v médiách, ľudia v tom nemali jasno a ani strany na to neupozorňovali. "Strany netúžia po preferenčných hlasoch, lebo im to môže narušiť skladbu kandidátky," poznamenal.
Poslankyňa KDH Mária Sabolová je na 19. mieste kandidátky a verí, že sa prekrúžkuje na lepšiu pozíciu. Pred štyrmi rokmi získala 3,4 percenta prednostných hlasov. Podpredseda HZDS Milan Urbáni si myslí, že "taká pani Sabolová sa v KDH prekrúžkuje", ale pre kandidátov strán s väčším počtom voličov to bude zložitejšie.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý je na 21. mieste kandidátky a prednostné hlasy považuje za "obrovskú motiváciu".
SMK patrila medzi strany, kde voliči často využívali krúžkovanie. V posledných voľbách až 15 kandidátov SMK získalo viac ako tri percentá preferenčných hlasov a šéf klubu poslancov SMK Gyula Bárdos si myslí, že krúžkovanie kandidátku ich strany "pomieša".
Viacerí kandidáti si chystajú vlastnú kampaň
BRATISLAVA - Väčší význam preferenčných hlasov by mal vniesť do kampane nový prvok - prezentáciu jednotlivých kandidátov strán. Kandidáti, ktorí nie sú spokojní so svojím umiestnením, môžu využiť vlastné peniaze na svoju kampaň. Viacerí poslanci priznali, že takúto možnosť aj využijú.
V SMK si stanovili pravidlá na vedenie osobnej kampane. "Kandidát nemôže ísť proti programu a kolegom na kandidátke," hovorí Gyula Bárdos z SMK.
Milan Urbáni z HZDS povedal, že v strane preferujú aj takýto typ prezentácie, ale nemalo by to byť na úkor iných kandidátov strany. "Boh chráň, aby hovoril niečo zlé na kolegu. To by bol jeho koniec."
Poslanec Tomáš Galbavý by chcel do svojej kampane investovať okolo 30-tisíc korún. Nad vlastným bilbordom neuvažuje. Skôr nad malými podpisovými kartami a letákmi s odpočtom, čo doteraz pre ľudí urobil. Podobný postup zvolí aj poslankyňa KDH Mária Sabolová.
Sociológ Pavel Haulík povedal, že osobná kampaň bude jednoduchšia pre kandidátov SMK najmä v južných okresoch s homogénnym voličstvom. (sp)
Ako krúžkovať kandidátov
- na hlasovacom lístku môže volič zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov vyznačiť, ktorému z kandidátov dáva prednosť,
- mandát dostane najskôr ten kandidát, ktorý získal najmenej 3 percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre stranu. Ak túto podmienku splní viac kandidátov, mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov. Ak by mali kandidáti rovnaký počet prednostných hlasov, rozhoduje poradie na hlasovacom lístku.