Líder socialistov Moroz a Tymošenková napísali Juščenkovi list, aby urýchlil koaličné rozhovory. FOTO - REUTERS |
Po parlamentných voľbách, ktoré Naša Ukrajina zahanbujúco prehrala a skončila až na treťom mieste za Stranou regiónov a Blokom Julie Tymošenkovej, prezident nemá na výber.
Požiadavky Strany regiónov, ktorá chcela mať vo vláde za premiéra Viktora Janukovyča a dvoch vicepremiérov, sa ukázali ako príliš veľké sústo pre Našu Ukrajinu. A keby aj najpočetnejšia parlamentná strana blízka Kremľu nakoniec ustúpila a namiesto Janukovyča navrhla "technického" kandidáta, nemuseli by to zasa prehltnúť Juščenkovi voliči.
Spojenectvo s Janukovyčom, ktorý im chcel pred dvoma rokmi ukradnúť výsledok prezidentských volieb, by považovali za zradu ideálov oranžovej revolúcie.
Logicky by zostaveniu oranžovej koalície na Ukrajine nemalo nič stáť v ceste. Tri hodnotovo blízke strany majú v parlamente pohodlnú väčšinu. Na Ukrajine to však takto nefunguje. Ani parlamentné voľby neboli o programoch politických strán, ale o ich lídroch. A medzi tými z oranžovej koalície nepanujú práve najlepšie vzťahy.
"Musíme byť čestní a otvorení. Pred ôsmimi mesiacmi tu už taká koalícia bola a rozpadla sa. Poučili sme sa?" pýtal sa včera v televízii prezident Juščenko.
Na jeseň minulého roka z postu premiérky odvolal Juliu Tymošenkovú. Hlavnou príčinou rozpadu "oranžovej komandy" boli osobné nezhody medzi ňou a ľuďmi z Našej Ukrajiny. Juščenkova strana sa Tymošenkovej návratu do premiérskeho kresla zdráha a o kandidátovi na predsedu vlády zatiaľ nerozpráva.
Blok Julie Tymošenkovej aj Socialistická strana Olexandra Moroza, ktoré už podpísali memorandum o zostavení spoločnej koalície s Našou Ukrajinou, začínajú byť netrpezliví.
Obidve strany v spoločnom liste Juščenkovi včera odkázali, aby nezdržoval a začal konať. V opačnom prípade sú pripravení ísť do opozície.