BRATISLAVA - Všetky bratislavské nemocnice, ktoré patria pod Fakultnú nemocnicu Bratislava, včera vstúpili do štrajku. Pôvodne mali štrajkovať len štyri, ale pridala sa aj piata v Podunajských Biskupiciach.
V každej nemocnici začínali štrajk protestným zhromaždením. Okrem Ružinova, kde sídli riaditeľstvo celej fakultnej nemocnice.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac si pred obedom pozval riaditeľov všetkých nemocníc, ktoré spadajú pod ministerstvo. O stretnutí médiá ministerstvo neinformovalo, podľa riaditeľov sa Zajac vypytoval na situáciu.
K bratislavským nemocniciam sa oddnes budú pripájať ďalšie, väčšinou fakultné. Štrajk sa koncom mesiaca môže rozšíriť aj do malých a stredných nemocníc. Zástupcovia odborových zväzov sa totiž včera na konferencii dohodli, že ak nepodpíšu vyššiu kolektívnu zmluvu s Asociáciou nemocníc, tiež vyhlásia ostrý štrajk.
Na oddeleniach nemocnice v Ružinove poobede panoval chaos. Riaditeľ Valerián Potičný totiž zakázal štrajkujúcim slúžiť a štrajkujúcim primárom, prednostom a vrchným sestrám dočasne pozastavil funkciu.
Potičný to odôvodnil tým, že musí zabezpečiť prevádzku nemocnice s ľuďmi, s ktorými môže spolupracovať.
Podľa Potičného je zdravotná starostlivosť zabezpečená, ale podľa člena štrajkového výboru Kamila Kvalténiho počet tých, ktorí neštrajkujú, na prevádzku nemocnice nestačí.
Lekári aj napriek zákazu zostali v nemocnici. Podľa kardiológa a primára Gabriela Kamenského, dočasne zbaveného funkcie, dnešný deň všetko ukáže. Do práce vraj prídu všetci. Potičný novinárom potvrdil, že im v tom nebude brániť.
Zdravotné sestry včera otvorene hovorili, že z vedenia sa im vyhrážali, že ak budú štrajkovať, stratia prácu. Ani jedna však nechcela povedať svoje meno. Iným vraj za neúčasť na štrajku ponúkali lepšie platy.
Podľa Potičného sa do štrajku celkovo zapojila asi polovica zamestnancov. Odborári Potičného údaje spochybňujú, ohlásili sa im totiž ľudia, ktorí tvrdia, že na zozname štrajkujúcich našli svoje mená vyškrtnuté, hoci oni sa z nich nevyškrtli.
Kvalténi povedal, že deň pred štrajkom mali na oddelení popálenín 100 percent podpisov. "Ráno pred štrajkom som s úžasom zistil, že je podstatná časť vyškrtnutých. Prečo asi?" pýta sa.
Lekári plánovali, že počas štrajku budú poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť. S vedením sa mali dohodnúť, ako sa bude na oddeleniach slúžiť, ale rokovania sa zatiaľ neuskutočnili. Riaditeľ Potičný tvrdí, že odborári neboli súčinní s vedením, odborári zase tvrdia, že ich ignoroval.
Riaditeľ odmieta tvrdenia zamestnancov o ich zastrašovaní zo strany vedenia. "Ústava zaručuje právo na štrajk a zároveň zaručuje aj právo na ochranu zdravia, pokiaľ nebude ohrozené zdravie, nevidím dôvod, prečo by som mal postihovať zamestnancov," povedal.
(dro, haj)