LONDÝN - Daňová konkurencia medzi krajinami znížila firemné dane v Európe pod priemer štátov v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Priemerná daň z firemných ziskov bola vlani v Európskej únii 25 percent, priemer v OECD je 28 percent, hovorí analýza audítorskej firmy KPMR, ktorú zverejnil britský denník Financial Times.
V analýze KPMG nezohľadňovala veľkosť ekonomík. Znamená to, že v počítaní priemeru únie má rovnakú váhu Nemecko s vysokou sadzbou i oveľa menšie Slovensko s nízkou sadzou. Firma zistila, že menšie krajiny obvykle uplatňujú nižšie dane, aby kompenzovali nevýhodu malého trhu.
Väčšie krajiny sú miernejšie, obávajú sa, že razantné zníženie daní by im ubralo z rozpočtových príjmov. Dostávajú sa však pod tlak, pretože viaceré miestne firmy hrozia, že presunú produkciu do iných štátov.
Pomohli nováčikovia
Priemerná sadzba dane z príjmu firiem klesla v únii vlani o 0,28 percenta na 25,04 percenta. Dane minulý rok znížilo šesť štátov únie, medzi nimi aj Francúzsko. Priemerná daň v regióne Ázie a Tichomoria zostala na 30 percentách a v Latinskej Amerike platili firmy štátu zo ziskov 28 percent.
Daňová konkurencia v Európe sa zvýšila po vstupe desiatich nových štátov do únie v 2004. Konkurenciu podporilo aj odstraňovanie bariér voľného pohybu kapitálu. "Mimo Európy je daňová konkurencia oveľa menšia, pre rôzne ekonomické bariéry medzi štátmi," povedal šéf daňového odboru KPMG Loughlin Hickey.
Najviac berú v Japonsku
Najvyššiu sadzbu dane z firemných príjmov na svete má podľa KPMG Japonsko, kde vláda zo ziskov zráža až 40,69 percenta. Nasledujú USA so 40 a Nemecko so 38,34 percentami. Na konci rebríčka sú Kajmanské ostrovy s nulovou firemnou daňou.
Slovensko má od roku 2004 rovnú daň z príjmov 19 percent, Česko znížilo tento rok daň pre firmy z 26 na 24 percent. Väčšina krajín je podľa KPMG v zmenách daní opatrná a sadzby znižujú len mierne. Boja sa, že susedné krajiny sa zachovajú podobne. Ekonomiky stále viac súťažia o investorov tým, že ich daňové režimy sú "ústretové k podnikaniu". Hodnotí sa pritom stabilita, jednoduchosť, predvídateľnosť daňových systémov a to, či ich uplatňovanie nie je agresívne. (čtk)