FOTO - TASR
BRATISLAVA - Reálne mzdy ľudí, ktorí zarábali menej, ako bola priemerná mzda, od roku 1998 do roku 2004 stagnovali, vyplýva z údajov Štatistického úradu. Za toto obdobie im reálne mzdy vzrástli len o 0,4 percenta. Výraznejšie rástli až v roku 2005.
Za osem rokov Dzurindových vlád sa tak reálne mzdy ľudí, ktorí sú pod priemerom, zvýšili o 10 percent. "Rast platov na Slovensku je výsledkom zvýšeného ekonomického rastu, ktorý je spôsobený zvyšujúcou sa produktivitou prace, prílevom zahraničných investícií, reformami vlády, ale napríklad aj demografickými faktormi," hovorí ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý.
Jeden rok nestačí
Mimoriadne úspešný vlaňajší rok však podľa sociológa Pavla Haulíka nestačí na to, aby z povedomia ľudí vymazal niekoľko predchádzajúcich rokov, keď si uťahovali opasky. Potrebujú určitý čas, aby si uvedomili, že sa majú naozaj lepšie. "Medzi pozitívnymi zmenami a časom, keď to vo vedomí ľudí začne fungovať, môžu uplynúť aj tri roky," povedal.
V roku 1998 bola hrubá priemerná mzda v ekonomike približne 10-tisíc korún. Menej zarábali viac ako dve tretiny pracovníkov. Tí, čo boli pod oficiálnou priemernou mzdou, dostávali vtedy mesačne v priemere 6900 korún v hrubom. Vlani to už bolo podľa odhadov o 5,5-tisíca korún viac, skutočné údaje za minulý rok budú známe neskôr.
Bohatým to sype
Opačná situácia bola u ľudí s nadpriemernými zárobkami. Oficiálne údaje o raste nadpriemerných zárobkov Štatistický úrad síce neposkytol, ale podľa neoficiálnych stúpli v rokoch 1998 až 2004 reálne o 20 percent. Úspešný rok 2005 ich bilanciu ešte o niečo vylepšil. Tretina najlepšie platených pracovníkov minulý rok zarábala v hrubom v priemere 30-tisíc korún. Celková priemerná mzda bola pritom 17 270 korún.
Platy nadpriemerne zarábajúcich ľudí teda rastú rýchlejšie ako tých, čo zarábajú málo. Analytici hovoria, že problém je vo vzdelaní. Po vysoko kvalifikovaných pracovníkoch je na trhu veľký dopyt. Môžu si vyberať z viacerých ponúk, ich platy preto stúpajú. Ľudia bez vzdelania takúto možnosť nemajú, zárobky im rastú pomalšie.
Platy počas Dzurindových vlád (v Sk)
1998 2004 2005 Zmena reálne Zmena reálne
2004/1998 (v %) 2005/1998 (v %)
Zamestnanci s podpriemernou mzdou 6903 11 089 12 551 0,4 10,6
Zamestnanci s nadpriemernou mzdou 15 464 29 622 31 721 19,7 24,8
Zdroj: Štatistický úrad, prepočty SME
Poznámka: Menej ako priemernú mzdu má približne 70 percent zamestnancov.
Prečo sa reálna mzda vlani prudko zvýšila
inflácia bola len 2,7 percenta, nominálne mzdy stúpli v priemere o 9,2 percenta, rast ekonomiky dosiahol 6 percent, čo je najviac od roku 1997, zvyšujú sa zisky firiem, čo vytvorilo priestor na prudší rast platov, zvyšuje sa dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch, čím rastie ich mzda, do krajiny začal viac prúdiť zahraničný kapitál. Čo je reálna mzda
Plat, ktorý dostáva pracovník od svojho zamestnávateľa, je jeho nominálna mzda. Reálna mzda predstavuje množstvo tovarov a služieb, ktoré si za svoj plat môže kúpiť. Je dôležitým ukazovateľom pre hodnotenie životnej úrovne a závisí od nominálnej mzdy, výšky cien tovarov a služieb a daňového zaťaženia.
Reálna mzda sa meria ako pomer rastu platov a indexu spotrebiteľských cien, čiže inflácie. Ak mzdy reálne stúpnu, znamená to, že ľudia si za svoj zárobok môžu kúpiť viac ako predtým. Nárast nominálnych miezd, čiže súm na výplatnej páske neznamená, že automaticky stúpajú aj reálne mzdy. Ak inflácia rastie rýchlejšie ako mzdy, ich reálna hodnota klesá.
Príklad: V spotrebiteľskom koši je len chladnička a televízor. Pracovník zarába mesačne 20-tisíc korún, chladnička stojí 20-tisíc a televízor 5-tisíc. Ak na budúci rok jeho mzda stúpne na 25-tisíc a cena chladničky a televízora sa nezmení, jeho reálna mzda stúpne, lebo si už bude môcť kúpiť obe veci naraz. Ak sa, naopak, zvýši cena chladničky aj televízora o 5-tisíc korún, ale jeho nominálna mzda nie, jeho reálna mzda klesne. ľja)
Ako zarábali ľudia v rôznych zamestnaniachAnalytici sa zhodujú, že kľúčom k lepším platom je vzdelanie a neustále zvyšovanie kvalifikácie. Vzdelanie popri regionálnych vplyvoch najviac prehlbuje rozdiely medzi tými, čo zarábajú málo a veľa. Kvalifikácia zabezpečuje ľuďom lepšie uplatnenie a rýchlejší rast platov.