Vedúca pošty v Kamennej Porube pri Žiline Anna Mičuchová hovorí, že takéto prípady sú na dennom poriadku. Druhá Kamenná Poruba je až pri Vranove nad Topľou a zablúdenú poštu hneď posielajú tam. "Veľmi často sa to stáva aj pri úradných zásielkach, napríklad zo súdov. List posielajú z Vranova iba kúsok, ale cestuje kilometre. Stačí, že napíšu číslo našej Poruby," hovorí vedúca. Jediným východiskom je podľa nej napísať správne smerové číslo.
Na ľahkú možnosť omylu myslí aj internetová stránka Slovenskej pošty vo vyhľadávači smerových čísiel. Upozorňuje, že ak je výsledkom vyhľadávania viac obcí s rovnakým alebo veľmi podobným názvom, v zátvorke je uvedený aj okres, do ktorého obec patrí.
S blúdiacou poštou majú skúsenosti aj na Obecnom úrade v Čiernej Lehote pri Rožňave. Starosta Jaroslav Bystren hovorí, že ľudia si už dávajú pri písaní adries väčší pozor ako kedysi, ale omylom sa nevyhnú. "My máme výhodu v tom, že moja zástupkyňa je zároveň poštárkou. Hneď vie, ktorý list nám nepatrí, a posiela ho do druhej Čiernej Lehoty. Tá je pri Bánovciach nad Bebravou."
Popri nepríjemnostiach majú obce s rovnakými názvami aj príjemné skúsenosti s "menovkyňami".
Väčšina obcí udržuje vzájomné kontakty, navštevujú sa a organizujú spoznávacie a kultúrne akcie. KVETA FAJČÍKOVÁ