V zamrznutej skale na kanadskom ostrove Ellesmere, takmer tisíc kilometrov severne od polárneho kruhu, našli americkí vedci skamenelinu ryby, starú 375 miliónov rokov. Najzaujímavejšie na nej je, že sa už začala prispôsobovať životu na súši. Teraz o unikátnej skameneline, zapĺňajúcej jednu z medzier v evolúcii živočíchov, napísali v britskom časopise Nature.
Záhadné zviera malo plutvy a šupiny ako ryba, jeho lebka vyzerá ako krokodília. Suchozemského tvora však už pripomína jeho krk a čiastočne vyvinuté ramená, lakte a zápästia, o ktoré sa mohlo oprieť. Nazvali ho Tiktaalik roseae, čo v domorodom jazyku znamená ryba, žijúca v plytčinách.
Podľa vedcov sa zviera posúvalo po súši asi ako dnešný tuleň, dokázalo sa vyšplhať z vody na breh a premiestniť sa z jedného vodného toku do druhého. Pri púti cez bariny zrejme preliezalo aj spadnuté stromy. Vedci predpokladajú, že malo nielen žiabre, ale aj pľúca a že hlavným dôvodom jeho putovania po súši mohol byť únik pred dravcami.
Prechodný článok medzi rybou a suchozemským tvorom v roku 2004 objavil Neil Shubin z Chicagskej univerzity v Illionis. Bol členom päťročnej paleontologickej expedície na ostrov. Uvidel ho v momente, keď vyliezol na skalu, aby tam zjedol svoj obed.
Význam nálezu potvrdil aj Andrew Milner z Londýnskeho prírodovedného múzea. Povedal, že predchádzajúce fosílie, reprezentujúce prechod z vody na súš, boli ryby s minimálnymi suchozemskými črtami alebo naopak suchozemské stavovce s iba zvyškovými charakteristikami rýb. Skameneliny Tiktaalik roseae ukazujú zviera vo fáze presne na polceste medzi rybou a suchozemským živočíchom. (ač, čtk)