Bratislava 12. marca (TASR) - Domáce násilie sa možno stane trestným činom a práva jeho obetí sa povýšia nad práva násilníka. Ten sa napríklad v prípade rozhodnutia súdu nebude smieť priblížiť k obeti bližšie ako na päť metrov a môže dočasne ostať i bez strechy nad hlavou.
Tieto i ďalšie opatrenia predpokladá balík noviel šiestich zákonov, ktoré na dnes začínajúcu 56. schôdzu Národnej rady (NR) SR predložila poslankyňa Eva Rusnáková za Výbor pre vzdelanie, vedu, mládež a šport. Novely sa týkajú trestného zákona, trestného poriadku, zákona o priestupkoch, zákona o odškodnení obetí násilných trestných činov, občianskeho zákonníka a občianskeho súdneho poriadku.
Zmeny by podľa Rusnákovej mali odstrániť povinnosť obete hľadať násilníkovi náhradné bydlisko, a to predbežným súdnym opatrením na dobu určitú alebo neurčitú, keď by sa páchateľ nesmel zdržiavať v spoločnom obydlí. Išlo by len o obmedzenie užívacieho bytového práva, nie riešenie majetkových otázok. Pokiaľ niekto pácha násilie na vlastnej rodine, o ktorú sa má starať, musí si byť vedomý, že môže ostať na ulici, povedala poslankyňa na dnešnej tlačovej konferencii Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie a zdôraznila preventívny význam takéhoto opatrenia.
Novely predpokladajú i možnosť, že by v prípade potreby vypočúvania dieťaťa použili orgány činné v trestnom konaní videozáznam, aby dieťa nemuselo niekoľkokrát vypovedať pred viacerými orgánmi. Okrem toho by sa malo zvýšiť finančné odškodnenie obetí znásilnenia z tridsaťnásobku na päťdesiatnásobok minimálnej mzdy, tak ako v prípade iného poškodenia zdravia. Navrhované právne úpravy rýtajú s pravou retroaktivitou, keď by sa možné sankcie vzťahovali aj na domáce násilie spáchané pred 1. júlom ako termínom účinnosti zákona, aby obete nemuseli sťahovať svoje podania na súd a po tomto dátume ich opätovne podávať.
Rusnáková pripustila i možnosť, že počas schôdze padne aj návrh na novelu zákona o policajnom zbore, ktorá by umožnila policajtovi vstúpiť napríklad po upozornení susedmi do bytu pri domácej hádke, aby vyňal dieťa z možného ohrozenia života. Podľa súčasnej právnej úpravy môže vstúpiť do bytu len sociálny pracovník alebo policajt so súdnym príkazom.
Rusnáková je optimistická a verí, že návrhy noviel podporí aj opozícia. Ak novely prijmeme, Slovensko sa zaradí popri Rakúsku, Nemecku a severských krajinách medzi štáty, ktoré majú legislatívne široko upravené domáce násilie, povedala poslankyňa. Upozornila, že domáce násilie v SR prudko stúpa a v rokoch 1999 a 2000 sa napríklad trestný čin vraždy stal v 90-tich percentách prípadov v domácom prostredí.