Definitívnemu schváleniu rozpočtu únie predchádzali vyjednávania. Šéf komisie Jose Manuel Barroso je s výsledkom spokojný, aj keď ide opäť o kompromis. FOTO - ČTK
ŠTRASBURG - Záujemcom o štúdium v zahraničí priniesol včerajšok dobrú správu - počas budúcich siedmich rokov bude v európskom rozpočte viac peňazí na štipendiá. Európski poslanci sa s Európskou komisiou a Rakúskom, ktoré únii predsedá, dohodli na konečnej podobe budúceho rozpočtu a jednou z hlavných zmien je práve zvýšenie balíka na populárne štipendiá Erazmus a Leonardo o 800 miliónov eur.
Viac do reforiem
Europoslanci presadili vyšší rozpočet v zmierovacom konaní s komisiou a rakúskym kancelárom, ktoré prišlo potom, ako parlament v januári zamietol finančnú dohodu národných vlád. Od členských štátov sa im podarilo získať pre bruselskú kasu ďalšie dve miliardy eur, iné dve presunuli programy, ktoré sami preferujú.
Rozpočet únie na roky 2007 až 2013 tak dosiahne viac než 864 miliárd eur - pôvodný strop bol 862 miliárd. Prevažnú väčšinu peňazí zhltne poľnohospodárstvo a pomoc zaostalejším regiónom. Europoslanci práve preto rozpočet v januári zamietli a požadovali jednak viac peňazí a potom ich presun napríklad do vedy, výskumu, na humanitárnu pomoc a podobne. Chceli až 12 miliárd, podarilo sa im však získať len štyri, respektíve dve.
Nové peniaze europoslanci pridali najmä tam, kde národní politici najviac škrtali - do proreformne zameraných kapitol. Rozdelili ich medzi spomínané školské programy, investície do výskumu, inovácií, na granty malým a stredným podnikom či európske dopravné siete. Osemsto miliónov navyše získala i zahraničná politika únie vrátane pomoci susedným štátom ako Ukrajina a Bielorusko a nových 300 miliónov pôjde na lepšie prepojenie príhraničných regiónov.
Nakoniec sú spokojní
"Bol to pôrod, ale máme dohodu o budúcom rozpočte," povedal včera rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel po takmer sedemhodinovej debate s parlamentnými vyjednávačmi. Podobný komentár mal šéf komisie José Barroso. "Zmeny predstavujú krok správnym smerom - máme viac peňazí na modernizáciu európskej ekonomiky."
Hlavný parlamentný vyjednávač, nemecký ľudovec Reimer Böge hovorí, že sa podarilo dosiahnuť, čo poslanci požadovali. "Viac peňazí na programy, ktoré považujeme za dôležité," povedal. "Na stáž zaplatenú európskym rozpočtom bude môcť ísť o 40-tisíc študentov viac. Už len za toto číslo trojmesačné zdržanie dohody stálo," tvrdí.
Novú podobu bruselského rozpočtu musia schváliť ministri národných vlád a potom ešte potvrdiť europoslanci. Neočakáva sa, že by v novom čítaní plánovanom na máj rozpočet zasa neprešiel, pretože na včerajšej dohode sa podieľali všetky hlavné frakcie parlamentu, ktorých zástupcovia majú spolu potrebnú väčšinu.