Rádiokomunikácie čakajú v najbližšom čase veľké investície do digitálneho vysielania televízie aj rozhlasu. Súčasný vlastník závodu Slovak Telekom sa však chce venovať svojmu hlavnému biznisu - internetu a hlasu.
FOTO - TASR/AP
BRATISLAVA - Predaj Rádiokomunikácií, odštepného závodu Slovak Telekomu, sa po niekoľkých rokoch blíži k cieľu. Budúci týždeň by mal poradca pri predaji Wood & Co. predložiť zoznam uchádzačov, ktorí postúpia do užšieho kola. Telekom predpokladá, že z deviatich uchádzačov sa ich do užšieho výberu dostane viac ako polovica. Potenciálnych investorov Telekom oslovil pre zložitosť predaja priamo a nie cez vestník.
Problematické zmluvy
Rádiokomunikácie s 355 zamestnancmi vlani dosiahli výnosy 1,011 miliardy korún. Predajná cena odštepného závodu sa dá odhadnúť na niekoľko miliárd korún. Predstavitelia firmy o nej pred začiatkom užšieho kola nechceli hovoriť. Telekom očakáva, že odčlenenie závodu by sa mohlo skončiť do konca tohto roka.
Cenu ovplyvnia aj pohľadávky závodu a zmluvy s verejnoprávnym rozhlasom a televíziou. Médiá dlhujú Rádiokomunikáciám viac ako 280 miliónov korún. Najväčším dlžníkom je verejnoprávny Slovenský rozhlas, ktorého dlh je vyše 220 miliónov. Verejnoprávna televízia STV, ktorá mala vysoké dlhy, svoje podlžnosti podľa hovorcu STV Branislava Zahradníka vyrovnala v roku 2004.
Odborník na telekomunikácie David Března z poradenskej firmy Accenture predpokladá, že riešenie zmlúv s verejnoprávnymi médiami alebo aspoň návrh riešenia bude súčasťou tzv. data roomu, kde sa záujemci dostanú k všetkým údajom o závode. "Pre investora bude dôležité, ako sa nastavia zmluvy s verejnoprávnymi inštitúciami. To bude musieť štát, ako ich vlastník, vyjasniť," povedal.
Nejde o privatizáciu
Dopredaja Rádiokomunikácií sa rozhodnutie vlády, že zastavuje privatizácie, netýka. "Predaj Rádiokomunikácií nie je privatizáciou štátneho majetku, lebo privatizácia Slovak Telekomu prebehla ešte v roku 2000 a majoritným akcionárom je Deutsche Telekom," povedal hovorca Slovak Telekomu Radoslav Bielka. Na proces dohliada tzv. riadiaci výbor, v ktorom má zastúpenie Deutsche Telekom, ministerstvo dopravy a aj Slovak Telekom.
Hoci nejde o predaj štátneho majetku, predstavitelia Slovak Telekomu sa obávajú spolitizovania transakcie. V oficiálnom stanovisku stojí: "Vzhľadom na transparentnosť predaja Rádiokomunikácií veríme, že sa ich predaj nestane predmetom politického boja".
Politické strany majú na predaj Rádiokomunikácií rôzne názory. Tradiční zástancovia štátneho vlastníctva ako Smer či HZDS sú za spätné odkúpenie závodu do rúk štátu. Naopak, napríklad Branislav Opaterný z SF je za odpredaj Rádiokomunikácií investorovi.
Predaj sa začal pred štyrmi rokmi
O dopredaji Rádiokomunikácií rozhodol štát spolu s majoritným akcionárom Deutsche Telekomom ešte v roku 2002. V tom čase prejavilo ministerstvo dopravy, ktoré štát zastupuje, záujem spätne odkúpiť 51-percentný balík akcií od Deutsche Telekomu. O rok neskôr podpísali akcionári dohodu o spätnej kúpe, ktorá sa nakoniec neuskutoční.
Začiatkom tohto roka na odporúčanie poradcu štát svoj postoj zmenil, čo znamenalo, že Rádiokomunikácie získa investor. Poradca totiž vyhodnotil niekoľko možností predaja závodu s tým, aby sa maximalizoval výnos a zisk pre akcionárov. Predaj strategickému alebo inštitucionálnemu investorovi vyšiel z porovnania najlepšie. Hovorca ministerstva dopravy Tomáš Šarluška nechcel zmenu rozhodnutia štátu vysvetliť. Obmedzil sa na konštatovanie, že je "to rozhodnutie akcionárov a Slovak Telekomu".
Podľa Březnu je priamy predaj Rádiokomunikácií investorovi správnym rozhodnutím. Domieva sa, že aj keby štát závod spätne odkúpil, tak by ho po oddlžení opäť predal. "Štát by musel pred predajom vyriešiť dlhy štátnych inštitúcií voči Rádiokomunikáciám."
Čo sú Rádiokomunikácie
Rádiokomunikácie sa zameriavajú na šírenie a prenos dátových a iných druhov signálov pozemnými telekomunikačnými sieťami a družicovými spojeniami s využitím rádiokomunikačných techník a technológií. Ťažiskom činnosti je celoplošné, regionálne a lokálne šírenie televízneho a rozhlasového signálu pre prevádzkovateľov zo zákona a držiteľov licencií. Medzi hlavné aktivity patrí šírenie rozhlasu, televízie, prenos dát a satelitné vysielanie. (ik)