FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Zdravotníkov, ktorí žiadajú vyššie platy, sa premiér Dzurinda pýtal, kde boli, keď sa schvaľoval rozpočet. Zdravotne postihnutí a ich opatrovatelia boli v deň, keď o rozpočte začal hovoriť parlament, v uliciach. Protestovali proti svojej "ťažkej a zhoršujúcej sa životnej situácii".
Postihnutí upozorňovali na nízke príspevky, žiadali zlepšiť svoju situáciu a šance na integráciu do spoločnosti. Žiadali aj to, aby ich problematika zostala pod ministerstvom sociálnych vecí a nepresunula sa pod rezort zdravotníctva.
Ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová im splnila len poslednú požiadavku - riešiť situáciu zdravotne postihnutých bude naďalej jej rezort. Hovorca ministerstva Martin Danko povedal, že zákony, ktoré by zlepšili situáciu postihnutých, nestihli predložiť, pretože sa skrátilo volebné obdobie.
Výsledkom posledných štyroch rokov tak pre zdravotne postihnutých je predovšetkým znižovanie kompenzácií a prehodnocovania zdravotného stavu, pri ktorom sa prestali do úvahy brať viaceré postihnutia. To, či je človek postihnutý a má nárok na preukaz ZŤP, záviselo len od jeho najzávažnejšieho postihnutia.
Kompenzácie sa znížili preto, že v minulosti bol rast príspevkov viazaný na rast životného minima, čo exminister Ľudovít Kaník zrušil a pre príspevky stanovil pevné sumy, často nižšie. Niektoré príspevky sa postupne zvyšovali, trebárs príspevok na prevádzku auta z 500 na dnešných 900 korún. Iné, napríklad príspevky na opatrovanie, celé volebné obdobie nerástli.
Keď začali úrady v roku 2004 prehodnocovať zdravotne postihnutých, odňali im 6635 preukazov ZŤP. Väčšina z týchto ľudí si podala novú žiadosť o prehodnotenie, "pri ktorej sa mohli zohľadniť nové lekárske nálezy" a v súčasnosti je počet držiteľov preukazov vyšší ako v roku 2004.
Po spustení zmien v prvom polroku 2004 klesol počet poberateľov kompenzácií oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 35 629 - dostávalo ich 106 380 ľudí. Vo finančnom porovnaní sa výdavky znížili o 394 miliónov, keď za prvý polrok 2004 na kompenzáciách vyplatili dve miliardy.
Mnoho ľudí sa však do systému časom vrátilo a pribudli noví. V prvom polroku 2005 dostávalo kompenzácie už 169-tisíc ľudí a vyplatilo sa im 2,5 miliardy.
Danko hovorí, že podľa ministerstva nie je hlavným problémom výška kompenzačných príspevkov, ale služby. Práve to mali podľa neho riešiť pripravované návrhy zákonov - zvýšiť dostupnosť a výber služieb a zrovnoprávniť tie, ktoré poskytuje štát so službami poskytovanými mimovládnymi organizáciami.
Ministerstvo práce chce ešte do konca volebného obdobia stihnúť aspoň jednu zmenu pre opatrovateľov zdravotne postihnutých. V návrhu novely zákona o sociálnom poistení ich chce zaradiť medzi poistencov štátu, ktorý by za nich prevzal platenie dôchodkového poistenia.
V novele, ktorú budú poslanci schvaľovať na najbližšej schôdzi parlamentu, sa navrhuje, aby štát platil dôchodkové poistenie za opatrovateľov zdravotne postihnutých detí, kým nedosiahnu vek 18 rokov. Dnes platil poistenie len do siedmich rokov veku dieťaťa. Dôchodkové poistenie bude štát platiť aj za opatrovateľov, ktorí sa starajú o starších zdravotne postihnutých príbuzných, najviac však 12 rokov.
Vývoj kompenzácií pre postihnutých
2002* 2003 - 2004** Dnes Aké by boli dnes,
keby sa neodstránila
väzba na životné
minimum
na prevádzku vozidla 20 % zo živ. minima, asi 758 Sk 500 Sk 900 Sk 946 Sk
na diétne stravovanie 25 % zo živ. minima, asi 948 Sk 300/500/1000 Sk 300/500/1000 Sk 1183 Sk
na zvýšené výdavky na hygienu a šatstvo*** 15 % živ. minima, asi 569 Sk 200 Sk 500 Sk 710 Sk
na opatrovanie 1 osoby 1,65-násobku živ. minima, asi 6254 Sk 6000 Sk 6000 Sk 7805 Sk
na opatrovanie 2 a viac osôb 2,25-násobku živ. minima, asi 8528 Sk 8000 Sk 8000 Sk 10 643 Sk
* v tomto období pred nástupom ministra Ľudovíta Kaníka boli kompenzácie pre postihnutých naviazané na životné minimum
** odstránila sa väzba na životné minimum, a teda aj pravidelná valorizácia, výška príspevkov sa určila pevnou sumou
*** pred rokom 2003 išlo o dva samostatné príspevky na hygienu a na šatstvo, každý vo výške 569 korún
Príspevky pre ZŤP
Ťažko zdravotne postihnutí majú nárok na peňažné príspevky na:
* zaobstaranie pomôcky
* opravu pomôcky
* osobnú asistenciu
* kúpu osobného motorového vozidla
* prepravu
* úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže
* opatrovanie
Môžu požiadať aj o kompenzácie zvýšených výdavkov na:
* diétne stravovanie
* hygienu a opotrebovanie šatstva bielizne, obuvi a bytového zariadenia
* na prevádzku osobného motorového vozidla alebo pomôcky
* starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom
Ako sa posudzujú nároky
Podľa zákona o sociálnej pomoci majú ZŤP nárok na kompenzácie, ktoré im majú pomôcť zmierniť alebo prekonávať sociálnych dôsledky postihnutia.
Nárok na kompenzácie posudzuje oddelenie posudkových činností a oddelenie peňažných príspevkov na kompenzáciu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska. Ak občan žiada o opatrovateľskú službu, vtedy nárok posudzuje obec.
Pri posudzovaní nárokov sa berie do úvahy zdravotný stav, a to na základe lekárskych posudkov, ale aj nelekárske kritériá, teda osobné predpoklady človeka, jeho ambície, vedomosti, zručnosti, potom rodinné prostredie, najmä možnosť vzájomnej pomoci a prostredie, v ktorom postihnutý žije, najmä bariérovosť bývania či dostupnosť služieb v okolí.
Podmienky na získanie príspevkov
Príspevok na osobnú asistenciu
poskytuje sa ZŤP od 6 do 65 rokov, starším, len ak sú zamestnaní; práve to postihnutí kritizujú, pretože asistenciu potrebujú aj v staršom veku a aj pri činnostiach, ktoré nesúvisia sprácou, neposkytuje sa, ak asistenciu vykonáva príbuzný, často ide o sprevádzanie do školy, do práce, na kultúrne podujatia alebo asistenciu pri hygiene či pri prácach doma, poskytuje sa mesačne, sadzba za hodinu asistencie je 55 korún. Príspevok na zaobstaranie pomôcky
možno ho žiadať len na tie pomôcky, ktoré nie je možné dostať či požičať si na základe zdravotného poistenia, neposkytuje sa, ak sú úspory alebo majetok ZŤP vyššie ako 800-tisíc, najviac je možno získať príspevok vo výške 260-tisíc. Príspevok na kúpu osobného motorového vozidla
poskytuje sa, ak je občan podľa posudku odkázaný na individuálnu prepravu, podmienkou je, aby postihnutý využíval auto aspoň dvakrát do týždňa na prepravu do zamestnania, školy alebo zariadenia sociálnych služieb, poskytne sa iba ak majetok či úspory žiadateľa nepresiahnu 800-tisíc, príspevok je najviac 200-tisíc alebo 250-tisíc, ak ide o auto s automatickou prevodovkou. Príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže
posudkový lekár posúdi, či je úprava domu či bytu na bezbariérový nevyhnutná, v priebehu 7 rokov nemôže presiahnuť pomoc pri úpravách 250-tisíc korún, na úpravu bytu možno poskytnúť príspevok najviac 200-tisíc, na úpravu garáže najviac 50-tisíc, rovnako sa neposkytuje, ak sú úspory ZŤP vyššie ako 800-tisíc, poskytuje sa len na úpravu existujúceho zariadenia, takže nemožno trebárs v dome vybudovať novú bezbariérovú kúpeľňu, ak v ňom nijaká nebola. Príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov
môže ho získať len občan s príjmom nie vyšším ako dvojnásobok životného minima, príspevok na diétne stravovanie sa poskytuje mesačne v sume 300, 500 alebo 1000 korún, podľa diéty, príspevok na výdavky spojené s prevádzkou auta je 900 korún mesačne, príspevok na zvýšené výdavky pri hygiene či opotrebovaní šatstva je 500 korún mesačne, príspevok na starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom je 1200 korún mesačne. Príspevok na prepravu
postihnutý príspevok získa, len ak schopný pre svoj zdravotný stav využívať verejnú dopravu, posúdi to posudkový lekár, mesačne je najviac 2500 Sk, ale poskytuje sa podľa skutočného počtu odjazdených kilometrov. Príspevok za opatrovanie
poskytne sa, ak je ZŤP odkázaný na celodenné opatrovanie a opatrovateľom je člen širšej rodiny, opatrovateľ nesmie mať príjem vyšší ako dvojnásobok životného minima, úspory opatrovaného nesmú presiahnuť 800-tisíc, poskytuje sa vo výške 6000 korún, ak je opatrovaný jeden človek, 8000 ak dvaja, v prípade, že je opatrované dieťa a opatrovateľ nemá príjem, zvyšuje sa príspevok o 1500 korún, naopak príspevok sa kráti o sumu, o ktorú príjem ZŤP presiahne 1,2-násobok minima (ak je to dieťa 3-násobok). FOTO - ARCHÍV TASR