BRATISLAVA – Parlament prerokoval návrh zákona o utajovaných skutočnostiach, ktorý kabinet stiahol v januári z rokovania zákonodarného zboru a pripravil nové znenie.
Rezort vnútra v zákone zmenil zriaďovateľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Ten bude spravovať tajné informácie a preverovať osoby a bude podliehať vláde rovnako ako jeho riaditeľ. Zákon o utajovaných skutočnostiach má zosúladiť narábanie s tajnými informáciami so štandardmi Severoatlantickej aliancie a jeho prijatie je nevyhnutnou podmienkou nášho vstupu do NATO a Európskej únie.
Zákon delí utajované skutočnosti do štyroch skupín na prísne tajné, tajné, dôverné a vyhradené. Preverovanie osôb bude NBÚ robiť v súčinnosti s políciou, Slovenskou informačnou službou, vojenským spravodajstvom a miestnymi úradmi. Najviac budú preverované osoby, ktoré prídu do styku s prísne tajnými a tajnými informáciami. Okrem všeobecných podmienok, že nesmú často piť alkohol či byť závislé od iných drog a nesmú byť súdne trestané a vyšetrované, bude u nich úrad zisťovať aj rodinné pomery, politickú a náboženskú príslušnosť. V dotazníku musia uviesť tiež dve osoby, ktoré sa k údajom môžu vyjadriť, všetky cesty do zahraničia od svojich 18 rokov dlhšie ako 30 dní a absolvované psychiatrické vyšetrenia a liečenia.
NBÚ nebude preverovať príslušnosť ku komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ale len kontakt s výzvednými službami „cudzej moci“. Previerky sa budú opakovať podľa stupňa utajovania po piatich až siedmich rokoch, nevzťahujú sa ale na oprávnené osoby, ako je prezident, poslanci parlamentu, sudcovia, členovia vlády, vyšší funkcionári, predstavitelia NKÚ, prokurátori a starostovia obcí.
(sita)